V průměru o 11,06 procenta narostla od ledna cena vodného a stočného v Třinci v částech, kde ji účtuje město. V žádné oblasti ale radnice neúčtuje vodné i stočné zároveň. „Je nutné vzít v úvahu, že se jedná často o sítě v okrajových částech s malým počtem uživatelů a kde provozní náklady nelze srovnávat s náklady společnosti SmVak Ostrava,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí v Třinci Jana Gawlasová. SmVak jsou vlastníkem většiny vodovodů a kanalizací v Třinci.
Za dodání pitné vody firma účtuje 25,88 koruny za metr krychlový, za odvádění odpadních vod pak 23,44 koruny. Zmíněné jedenáctiprocentní zvýšení ceny se týká přibližně osmdesáti procent obyvatel, kteří žijí v centrálních částech Třince, zejména v Lyžbicích, Starém Městě a na Terase.
Provoz zbylých vodovodů a kanalizací v odlehlejších lokalitách se zajišťuje jiným způsobem, přičemž sazby schválili městští radní. V praxi to například znamená, že někde firma SmVak jako provozovatel vodovodu vyúčtovává vodné a město jako vlastník kanalizace účtuje za odvádění odpadních vod stočné 28,43 korun za metr krychlový. „To se týká Oldřichovic u Třince a Dolní Lištné,“ uvedla Jana Gawlasová.
Další městskou částí, v níž neplatí standardní cena 49,32 koruny za vodné a stočné, jsou i Guty. Vodovodní potrubí zde patří městu, které lidem za dodávku pitné vody od ledna účtuje 31,99 korun za metr krychlový. Ještě předloni to bylo 27 korun. V místě však zatím není vybudována veřejná kanalizace, kde jsou odpadní vody zneškodňovány individuálně. „Chválabohu, že mám svou vlastní studnu, takže nás se to netýká,“ prohlásil Josef Saran, člen osadního výboru v Gutech a zároveň místní dobrovolný hasič. „Kolegy ve sboru se to ale dotklo citelně, na hovorech občanů s vedením města si na cenu stěžoval. Ptal se, proč je voda dražší než v Třinci. Není sám, cena u nás vyskočila nahoru více rodinám,“ řekl Saran.
V nedaleké Bystřici nad Olší je na rozvod vody SmVak napojeno zhruba 60 procent lidí. „Bystřice provozuje jeden vodovodní řad v Pasekách, cena vodného je tam 20 korun za kubík. Zbytek rodinných domků má vlastní zdroj vody,“ řekl bystřický starosta Ladislav Olšar. Dodal, že Bystřice si provozuje vlastní kanalizační síť včetně čistírny odpadních vod. „Cena stočného je třináct korun za kubík,“ vypočetl.