VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cenové mapy CPI vítá, Bujok je má za paskvil

Třinec, Český Těšín – Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zveřejnilo první výsledky z cenových map místně obvyklého nájemného. Cenové mapy mají být pomůckou pro určování nájmů v místech, kde už regulace činží skončila. Zdá se ale, že spory mezi majiteli a zástupci nájemníků neurovnají.

3.3.2011 6
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník/Marek Cholewa

Zatímco společnost CPI, které patří v Třinci a Českém Těšíně asi čtyři a půl tisíce bytů, mluví o potvrzení své cenové politiky, předseda sdružení OSBT Roman Bujok mapy označil za „paskvil“. „Myšlenka je to dobrá, ale z praktického hlediska jsou nepoužitelné,“ prohlásil Bujok.

„Zveřejněné údaje zatím obsahují jen vzorek vybraných krajů a měst. Dostupné údaje však už nyní potvrzují nastavení cen společností CPI Byty v rámci zvyšování regulovaného nájemného od roku 2011, s navrženými smluvními cenami pro následující roky je totiž hluboko pod zveřejněnými průměrnými cenami nájemného,“ míní naopak obchodní ředitel společnosti Daniel Bacík.

Údaje pro Český Těšín majitelům vyhovují

Aktuální mapa nájemného nezobrazuje Třinec, ale jsou zde údaje o Českém Těšíně, kde firma pronajímá přes 350 bytů, z toho více než tři sta podléhá regulaci. Ještě předloni se státem určený nájem pohyboval pod dvaceti korunami za metr čtvereční, na konci roku 2010 činil 38 korun za metr.

Pokud se podle Bacíka porovnají částky uvedené v cenové mapě MMR, pak za průměrný panelový byt v Českém Těšíně o velikosti 65 metrů čtverečních, v běžné lokalitě a ve standardním technickém stavu je zde pro rok 2011 uvedeno rozpětí od 70,50 do 77,90 koruny za metr měsíčně.

„V případě bytu se stejnými parametry jsme navrhovali pro rok 2011 nájemné ve výši 51,50 koruny, pro následující rok 57 korun a pro rok 2013 je to 63 korun za metr čtvereční. Uvedené ceny navíc zohledňují odpovídající stav nemovitosti,“ tvrdí Bacík.

„Navíc je třeba si uvědomit, že zveřejněná mapa demonstruje cenu nájemného v aktuálním čase, tedy koncem února 2011. Kdežto námi navržená výše nájemného nedosahuje těchto částek ani za tři roky. V případě Českého Těšína jsme tak dnes dvacet procent pod cenami uvedenými v mapách MMR,“ říká ředitel s tím, že u menších bytů je navržená cena za metr čtvereční vyšší a naopak.

„Věřím, že zveřejněné ceny místně obvyklé činže jsou pro nájemníky jasným důkazem, že jsme při stanovování částek vycházeli z reálně podložených údajů a všechny, kteří odmítli s námi o zvýšení regulovaného nájemného jakkoliv komunikovat přesvědčily, že by se s námi měli pokusit mimosoudně dohodnout. V případě soudního rozhodnutí totiž hrozí, že takto stanovené nájemné bude vyšší, než jsme navrhli,“ řekl Bacík.

Bujok: Je to spiknutí, ale čekali jsme to ještě horší

Šéf OSBT Roman Bujok přitom trvá na tom, že cenové mapy nelze brát vážně. „Je to spiknutí, to už jinak nelze nazvat. Je to všechno na ekonomickou objednávku těch mocných. Musím ale říct, že překvapený nejsem. My jsme to nastavení čekali dokonce daleko horší, “ prohlásil.

Nicméně pokud jde o Třinec, stanovisko sdružení je prý takové, že by mělo jít o 20 až 70 korun za metr a měsíc. „Protože každý jeden byt je jiný, je v jiné lokalitě, nelze ho nějak zaškatulkovat,“ uvedl Bujok. Členové sdružení se sejdou shodou okolností 3. března od patnácti hodin v kině Kosmos, podle Bujoka to ale není kvůli cenovým mapám a hovořit se bude o jiných problémech.

Mluvčí CPI: Dalo se očekávat, že někdo bude MMR obviňovat

„Pana Bujoka nepovažujeme za odborníka na cenovou politiku nájemného ani na problematiku nájemního bydlení. Ráda bych ale připomněla, že to byli právě sami nájemníci, kteří se nejvíce dovolávali toho, abychom počkali s určováním cen pro navyšování regulovaného nájemného na cenové mapy ministerstva pro místní rozvoj,“ reagovala ve středu mluvčí skupiny CPI Michaela Winklerová. „Celé měsíce jsme tvrdili, že pokud bude mapa vyhotovena objektivně, nemůže v podstatě dojít k jiným závěrům, než jaké máme sami."

„Dalo se očekávat, že pokud se mapa nebude jedné či druhé straně líbit, začne ministerstvo pro místní rozvoj obviňovat z ovlivňování výsledků mapy. K tomu mohu jen říci, že s tvorbou cenových map nájemného se nejvíce nechávali slyšet a nečastěji se s MMR setkávali právě zástupci nájemníků – SON. Samo ministerstvo potvrdilo svou úzkou spolupráci se sdruženími nájemníků, obviňování vlastníků tak rozhodně není na místě. S námi se MMR nikdy v této věci nesešlo, nepožadovalo od nás žádné dokumenty ani stanovisko. K tvorbě cenových map mohu na obhajobu majitelů domů a bytů říci snad jen to, že součástí porovnávaného vzorku bytů jsou také například dotované byty městské, jejichž cena se netvoří na volném trhu a je silně podhodnocena, což z našeho pohledu ovlivňuje výši cen v mapách směrem dolů,“ uvedla mluvčí CPI.

Soud nemusí k mapám přihlédnout, upozornil třinecký poslanec

Problematikou se zabývá i třinecký poslanec Jiří Rusnok. „Stanovení deregulovaného nájemného pomocí cenových map nepovažuji za spásnou metodu. Prvním krokem by měla být dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem. Pokud k této dohodě nedojde, pak přichází na řadu určení nájemného soudem. Soud může, ale nemusí k cenové mapě nájemného přihlédnout,“ upozornil ve středu Rusnok.

„Dosavadní rozpětí nájemného v cenových mapách se opírá o určitý technický stav samotné nemovitosti nebo bytu. Pochybuji, že veškeré byty společnosti CPI tomuto technickému stavu odpovídají, což by se mělo odrazit na výši nájmu,“ míní poslanec. Kdy se v cenových mapách zobrazí i hutnické město, není zatím jasné. „Harmonogram doplňování údajů pro jednotlivá města nemám k dispozici,“ poznamenal Rusnok.

Autor: Marek Cholewa

3.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Specialisté v oblasti personálního řízení 25 000 Kč

Specialisté v oblasti personálního řízení Personalista a HR administrátor. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co vás čeká a nemine?, aktivně vyhledávat nové zaměstnance - nábory dělnických pozic, administrace nástupů, změn a ukončování pracovních poměrů (pracovně právní agenda, Úřad práce, Zdravotní pojišťovny, OSSZ atd…), koordinace lékařských prohlídek a školení, příprava podkladů pro mzdovou účetní, agenda spojená se správou vstupních karet, stravenek, vozového parku, benefitů, archív, komunikace se zaměstnanci při řešení personálních otázek, spolupráce na pracovních veletrzích, komunikace se školami, , Koho chceme do týmu?, ženu nebo muže, které HR baví a naplňuje, se SŠ/VŠ vzděláním ekonomického nebo humanitního směru, se zkušenostmi s personalistikou min. 2 roky, s jazykovou vybaveností AJ/NJ - mírně pokročilá úroveň, se znalostí MS Office, se znalostí zákoníku práce a orientaci v ostatní pracovněprávní legislativě, s velmi dobrými komunikačními a organizačními dovednosti, pečlivostí a proaktivním přístupem, , Výhodou bude:, znalost oblasti zpracování mezd, znalost SAP - HR modul, , V případě Vašeho zájmu posílejte prosím Váš strukturovaný životopis v ČJ s označením „Personalista“ na výše uvedenou adresu.. Pracoviště: Blanco professional cz spol. s r.o. [2], Příborská, č.p. 258, 739 42 Frýdek-Místek 8. Informace: Michaela Čecháčková, +420 733 133 029.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA - do 12t. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 12. 6. 2018, 27. 4. 2018, 16. 3. 2018, Požadujeme - ŘP sk. C + profesní průkaz, praxe min. 2 roky., Možnost i DPP., Předem volat na tel. č.: 777 721 786 a domluvit si schůzku.. Pracoviště: Boleslav bielesz [032], Jeřabinová, č.p. 320, 739 61 Třinec 1. Informace: Boleslav Bielesz, +420 558 330 170,777 721 786.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 24 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ KOVŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: C04 a:13/6/2018, Požadujeme:, - vyučení v oboru, - s certifikátem EN ISO 9606-1, metoda 135, - praxe min. 2 roky., Nabízíme: , - stravenky, jednorázový náborový příspěvek 5.000,- Kč vyplacený při trvání PP po zkušební době. , Kontakt e-mailem, osobně (PO-PÁ 9-12 hod.) viz výše.. Pracoviště: Ferrcomp, a. s. [1], Hlavní, č.p. 1605, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Jan Lípa, .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 15 000 Kč

Provozní elektromechanici ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 12. 6. 2018, 30. 4. 2018, Požadujeme - vyučen v oboru elektro, vyhl.50/78 Sb. minimálně § 5, ŘP sk. B, vlastní auto., Pracovník bude poslán na odborné školení v rámci profese., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: 0558331550@seznam.cz, Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Poruchová služba plyn, nám. Míru, č.p. 558, 739 61 Třinec 1. Informace: Jindřich Waloszek, .


Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Ilustrační foto.

Ceny Talent roku 2018 rozdány

Antonín Buček: Pozici jedničky vám nikdo nezaručí

Frýdek-Místek – V minulé sezoně restartoval profesionální kariéru v druholigovém Frýdku-Místku. Po sestupu se ale fotbalový brankář Antonín Buček přesouvá do Znojma.

Chtěli třešně, místo toho se však ošklivě zranili

Třešně v těchto dnech zrají a stávají se lákadlem pro mlsné jazyky. Sběr tohoto ovoce ovšem může být nebezpečný. V Moravskoslezském kraji si za poslední dobu vyžádal několik zraněných.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Obec se dočká protihlukových zdí

Desítky milionů korun šly za poslední rok do protihlukové ochrany u silnic v regionu. Další velká zakázka, kterou vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), se týká nových stěn u silnice I/11 v Mostech u Jablunkova.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT