Opravu už má za sebou víceúčelové hřiště na Dolních Mostech, které je od konce července v provozu. Další rekonstrukce se provádějí právě nyní, na některé opravy běží výběrové řízení na stavitele.

Momentálně probíhá v centru obce přístavba hasičské zbrojnice včetně jednoho bytu. Přístavbou zde vzniknou dvě nové garáže. Náklady na tuto rekonstrukci překročily částku čtyř miliónů korun. Dotace pokryje polovinu této částky, zbytek půjde z obecního rozpočtu. Hotovo by mělo být koncem října.

Lešení už také stojí u staré školy, která se nachází hned vedle hasičské zbrojnice. Nyní se rekonstruuje především zevnějšek školy včetně střechy. Částka na opravu školy se vyšplhala na 2,45 miliónů korun. „Podali jsme žádost o dotaci v rámci výzvy Místní akční skupiny Jablunkovsko. Práce na rekonstrukci školy by měly být hotové koncem září,“ řekla místostarostka obce Marie Macurová. Interiér školy se úprav dočká v příštím roce.

V prostoru kolem školy se postaví nové dětské hřiště a parkoviště, které bude mít kapacitu pro 23 aut. Výstavba začne až po ukončení rekonstrukce školy, nyní se vybírají zhotovitelé.

Revitalizace se nevyhne ani budově bývalé polské školy. Nyní v ní sídlí pošta a knihovna. I když zde zatím opravy neprobíhají, vizualizace budovy je hotová. Kromě nové střechy získá budova i staronovou tvář – fasáda se udělá podle zachovalých fotografií ze začátku dvacátého století. „Společně s fasádou se opraví také interiér budovy, ten ale čekají podstatně menší opravy. Částka na tuto rekonstrukci bude přes šest miliónů korun. Nyní probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby. Jestli se tak budova stihne opravit ještě letos, to zatím s jistotou říct nemůžeme“ řekla referentka hospodářského odboru obecního úřadu v Mostech u Jablunkova Lenka Bednářová.

„Pracuje se také na vizualizaci centra obce na Fojství a na projektu chodníku ke škole. Připravujeme i projekt na víceúčelové hřiště v centru obce. Budování chodníku obecně je závislé na získání dotace, proto se realizace posouvá,“ uvedl starosta obce Josef Szotkowski.

KLÁRA KUBIESOVÁ

Jesle. Ilustrační snímek
Jesle téměř vymizely, zájem o ně ale trvá