Loutkový sál Trisie zaplnili 14. října sportovci, kteří mají rádi zápas. Zároveň se totiž slavilo 90 let oddílu.

Dvaasedmdesátiletý Jiří Franěk měl radost, že se mohl potkat se svými kamarády. „Některé z nich jsem dlouho neviděl, v poslední době mě omezuje zdraví. Ještě bych rád chodil do tělocvičny, tak uvidíme, co se mnou udělá naše zdravotnictví, které až tak moc nechválím,“ pravil Franěk.

„Řekl bych, že lidé, kteří ke svému životu přidávají sport, jsou slušnější než ti, kteří k životu přidávají jiné věci. Ať žije třinecký zápas!“ zvolal muž, jenž do města přišel v roce 1969. Sám jako závodník získal na žíněnce řadu medailí, největších úspěchů však Franěk dosáhl coby trenér. Jeho svěřenci reprezentovali na nejvýznamnějších světových akcích, patřili mezi ně Josef Krysta, Vladislav Bojko či Jindřich Durčák.

„Slušní lidé jsou všude. Ale řekl bych, že sport dodává člověku charakter,“ zamyslel se Petr Casadio. S náročným sportem začal jako čtrnáctiletý v roce 1958. „Měl jsem ke sportovnímu zápasu sklon a určité tělesné předpoklady, moje váha byla tehdy 67 kilogramů. V té době jsem by v třineckém zápasnickém oddíle nejmladší. Uvažoval jsem i o boxu, ale tam se mně nelíbil ten tvrdý kontakt se soupeřem,“ řekl Deníku. Už jako dorostenec patřil k tehdejší československé špičce. Koncem 60. let se několikrát utkal i s pozdějším olympijským vítězem Vítězslavem Máchou. „Jak sám prohlásil, byl jsem pro něj nepříjemný soupeř,“ smál se Casadio. V roce 1972, kdy Mácha vyhrál mnichovskou olympiádu, se zranil a od té doby už zápasil pouze jako člen mužského družstva.

Ve výboru oddílu Casadio pracuje neuvěřitelných 44 let. „Bylo období, kdy jsem dělal trenéra, zápasníka, jednatele a později předsedu v jedné osobě,“ shrnul. Do Trisie přijel rovněž krmelínský rodák Mácha. Mladé sportovce vyzval, ať jsou z nich olympionici, a gratuloval nejen dvěma oceněným, ale i Vladislavu Bojkovi. Ten byl totiž vyhlášen absolutně nejlepším zápasníkem devadesátileté historie oddílu. „Já jsem s Vladem prožil poměrně hodně,“ poznamenal Mácha.

Cenu města Třince má dostat i sportovní gymnasta Jan Sikora, ten si ji ale převezme v jiném termínu.