Jak se ceny změnily oproti minulému roku? „Takové informace podávat nebudu,“ řekla redakci vedoucí prodejny. Porovnala nám je tak osmašedesátiletá důchodkyně Marie Malinovská. „Nechodím tady nakupovat denně, ale rozdíl deseti korun – jako u másla – si zapamatujete. Myslím, že tady stálo nejvíce 34,90. Za osmadvacet ho momentálně koupíte i v Tesku, to je všude stejné. Naopak v září nebo v říjnu, kdy bylo za necelých osmnáct korun, jsem si koupila asi tři kila do zásoby a dala je do mrazáku. Jsem ze staré školy, na Vánoce jsem zvyklá péct a k tomu máslo potřebujete,“ poznamenala Malinovská.
K cenám dalších potravin řekla: „Skočilo to dost – maso, sýry, mléko, tvaroh, cukr, mouka. Zrovna mouku jsem zvyklá kupovat raději kvalitní, ale dát za tu dražší 16 korun? To se mi zdá moc. Rohlíky prakticky nekupuji, ale třeba bochník chleba je za 19,90, s tím jsem spokojená,“ řekla Marie Malinovská. Místecká prodejna Inva naproti polikliniky prodávala v pátek ráno čtvrtku másla za 25,90 koruny. „Várka se za dvě hodiny doprodá, další pak bude stát 23,90,“ řekla žena z vedení prodejny. „V době největšího boomu jsme měli máslo za 33,90, a lidé ho kupovali. Na pečení,“ dodala.
Její kolegyně si vzpomíná, že na Silvestra prodával supermarket na Riviéře máslo za 39,90. V Invě stál v pátek litr polotučného mléka v PET lahvi 14,90 (o tři koruny méně než v Albertu), naopak kilogram Poličanu přišel na 187 korun, tedy o 28 korun více než v nedalekém supermarketu. Rohlík byl shodně za dvě padesát.
„Na ceny se už raději nedívám, co si potřebuji koupit, to si koupím, ale rozšoupnout se nemohu. Když chci jíst, do obchodu stejně pro něco musím. Co mám dělat, když mám doma devatenáctiletého kluka?“ podotkla u regálů osmapadesátiletá Marie Zatloukalová. V menší prodejně Krásno u místeckého náměstí Svobody si lidé mohou nakoupit během chvíle. Jenže právě máslo zde stojí 34 korun. Prodejna ho dováží z ostravského velkoskladu. „Šlo to dolů, loni stálo kolem čtyřiceti,“ pravil vedoucí Aleš Budina.