K vidění byly kočky téměř všech uznaných plemen, včetně několika rarit v České republice málo vystavovaných, jako je kočka plemene Soroke, Egyptská Mau nebo American Curl.

Nejpočetněji ale na výstavě byla zastoupena plemena britské kočky a Mainské mývalí. Stále oblíbenější jsou mezi chovateli také krátkosrstá plemena jako jsou Cornish Rex a Devon Rex, Burmily, Bengálské či Sphynx. „V chovu zvířat je to podobné jako třeba v módě, kde se střídají různé módní trendy,“ konstatoval Milan Noha, jednatel 1. Slezské kočičí.

Se svým šampiónem přijel na výstavu také chovatel Michal Kosnar. Jeho kocour Hanibal z plemene britských koček už nasbíral po Evropě řadu medailí. „V roce 2007 například vyhrál světovou výstavu koček, která se konala v Bratislavě. Teď v říjnu zase jede do portugalského Lisabonu,“ říká hrdý chovatel Michal Kosnar. Podle něj mají stejnou čokoládovou mramorovanou barvu jen čtyři kočky na světě. „Jeho chov je finančně náročný, naštěstí mám sponzora,“ konstatoval Kosnar. Jen granule pro Hanibala a jeho partnerku, také britskou kočku ale odlišného zabarvení, přijdou týdně na pět set korun.

Kocoura si chovatel přivezl přímo z Anglie a pochází ze slavné rodiny. Například jeho bratr hrál v populární televizní reklamě na kočičí žrádlo.

Kočičí zápolení na Černé louce se koná i v neděli od 10 do 17 hodin. Zajímavé je pozorovat nejen samotné kočky, ale i přípravy před posuzování porotou. „Chovatelé koček musejí své miláčky dlouhou dobu před výstavou připravovat, například koupat, česat či pudrovat. Zvítězí totiž ta nejkrásnější,“ uzavřel Noha.