Příslovečný boj s větrnými mlýny připomíná uklízení frýdecko-místeckých černých skládek, které se nenacházejí jen v lesích, ale i kolem řek a na sídlištích. Jejich úklid vyjde městský rozpočet každoročně na desítky tisíc korun.

„Je to nekonečný příběh. Máme vytipované lokality, kam můžeme jezdit najisto," řekl k černým skládkám Jaromír Kohut, ředitel technických služeb, které ve spolupráci s frýdecko-místeckým magistrátem a místní městskou policí problém černých skládek řeší.

Od začátku letošního roku bylo nutné každý měsíc uklidit odpad vážící kolem jedné až dvou tun.

Kasu zatížil biologický odpad

Vymykal se pouze červenec, kdy na černých skládkách čekalo pracovníky technických služeb přes 28 tun odpadu. Cena úklidu se vyšplhala na bezmála 81 tisíc korun. „Za červencový nárůst mohl biologický odpad v lokalitě ulice Černá cesta," vysvětlil Jaromír Kohut s tím, že nechyběl ani „klasický" odpad černých skládek elektronika, nábytek, oblečení, plasty nebo papír.

Nelegální smetiště se obvykle nacházejí například v ulicích Marie Majerové, Svazarmovská nebo ve Frýdeckém lese. Za zakládání černých skládek hrozí pachatelům až padesátitisícová pokuta, stejně jako za odkládání odpadu k popelnicím. „Pokud lidé uvidí, že někdo vyhazuje odpad mimo kontejnery, měli by kontaktovat městskou policii," vyzvala dříve mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

S černými skládkami měli problém i v Třinci. „Nejhorší situace byla před několika roky, kdy se skládek na území města vyskytovalo poměrně hodně. Problém se nám podařilo vyřešit zejména preventivní a aktivní činností přímo v terénu. Vyčlenili jsme policisty, kteří problematické lokality doslova hlídali ze křoví," řekl ředitel třinecké městské policie Josef Kužma.

Snaha podle něj byla úspěšná. „V současné době řešíme jen sporadicky nepořádek, který po sobě zanechají obvykle nějací bezdomovci," porovnal ředitel třinecké městské policie.

Občas se musejí zabývat i vyhozeným nábytkem. „Ten se někdy vyskytuje u popelnic. Na svědomí to mají většinou lidé, kteří jsou tak pohodlní, že se jim nechce staré sedačky a křesla převážet do speciálně přistavených kontejnerů. Pokud je přistihneme, ve správním řízení jim hrozí vysoká pokuta," dodal Josef Kužma.