„K případům pertuse můžeme uvést, že k nárůstu tohoto onemocnění dochází v průběhu třetího letošního měsíce i na Frýdecko-Místecku. Přitom v loňském roce zde byl nahlášen od ledna do poloviny března pouze jeden případ,“ popisuje Aleš Kotrla, mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě.

Co se věkových skupin týče, na Frýdecko-Místecku se černý kašel tento měsíc vyhýbá jen nejmenším dětem. Kategorie od jednoho do čtyř let a od pěti do devíti let mají zaznamenány po jednom případu. Nejvíce jich je mezi adolescenty. Tři kategorie dospělých (25 až 34 let, 35 až 44 let a 45 až 54 let) hlásí taktéž vždy po jednom nemocném.

Frýdek-Místek zahajuje jarní očistu ulic.
Frýdek-Místek zahájí jarní očistu ulic. Kde všude se bude od pondělí uklízet

„Nemáme informace, že by se kvůli pertusi nějaké školy v Moravskoslezském kraji musely uzavřít,“ uvádí mluvčí hygieny. Byť se sice jedná o malé počty nemocných, dá se podle Aleše Kotrly s ohledem na vyšší nakaženost v ostatních krajích České republiky předpokládat, že k nárůstu dojde také v našem regionu.

V celém tuzemsku je v databázi hygieniků od ledna do počátku března 1634 případů s diagnózou A37.0 (černý kašel neboli pertuse). Vloni jich bylo ve statistice za stejné období dvacet, předloni třináct. Černému kašli konkuruje jen svrab a jiné exantematické virové infekce. V tabulce výskytu vybraných hlášených infekcí v Česku vysoce dominuje ještě covid-19 (12 826 nemocných) a plané neštovice (8030 případů).