„Kostel stojí přes sto let a někde začaly cihličky odpadávat. Nejhorší je, že to začalo odpadávat nahoře pod střechou, pod římsou a začalo tak dovnitř zatékat. Když tam zateče a přijde mráz, začne to odtrhávat čím dál tím větší kusy obkladu,“ vylíčil Jiří Novák, kurátor sboru Českobratrské církve evangelické ve Frýdku-Místku.

Problémem kostela, který stojí na kopci, jsou podle něj i silné prameny, proto je kostel podmáčen zespod. „Dělali jsme v minulosti, co jsme mohli. Je to oddrenážované, obkopané, ale musí se všechno udržovat,“ podotkl Jiří Novák.

Podle něj je problémem i fakt, že chybí stálý farář nebo koordinátor, který by se mohl věnovat projektům na získávání dotací. Církev má plány i rozpočty, peníze ale postrádá. „Vydali jsme se zatím takovou cestou, že jsme to roznesli po farnících, kdo může někoho oslovit. Pořádáme koncerty, snažíme se je mít alespoň každé dva měsíce. Pozveme širokou veřejnost, je z toho výtěžek, který se dá na opravu, a ještě se se záměrem seznámí další lidé. Může se mezi nimi najít někdo, kdo by to chytil za správný konec,“ míní kurátor sboru.

Podle aktuálních výpočtů by církev potřebovala na opravu kostela 6,2 milionu korun. „Na programu je odluka církve od státu. Nechceme po státu nic uzurpovat nebo pochtívat, raději bychom šli cestou ochotného dárce nebo sponzora, případně projekty z Unie,“ doplnil Novák, podle kterého už dříve určitou peněžní podporu s finanční spoluúčastí církve poskytlo i město.

Evangelický kostel byl postaven v novogotickém slohu mezi lety 1910 a 1911, je zařazen v seznamu nemovitých kulturních památek.