„Je to podvodník, gauner největšího ražení,“ říká o frýdecko-místeckém makléři důchodce J.B. (jeho celé jméno má redakce k dispozici). „On mi otevřel oči,“ poznamenal muž ironicky.

Prodal chatu, peníze však neviděl

Jeho problémy se táhnou už rok. Ostravan chtěl koupit dům v Pržně, a to za zhruba tři miliony korun. S přítelkyní plánoval, že naopak prodá svou chatu v Beskydech a byt v centru Ostravy. „Do 15. října 2008 mělo být podle smlouvy všechno prodáno a vyplaceno,“ vzpomínal. „Celé léto jsme byli na chatě. Pak jsme ji prodali, ale peníze jsme vůbec neviděli. To zůstalo jako záloha na ten dům,“ pravil.

Červík dvojici řekl, že se může do Pržna nastěhovat, což také udělali. Důchodce připouští, že se jednalo o lákavou nabídku. Úplně nový domek měl rok po kolaudaci. „To nás oblblo,“ uvědomil si. Červíkovi tehdy pomáhala makléřka Jana M., která se s prodávajícím „perfektně znala.“

Ke klientům klidně jezdil na kafe

Že je zle, zjistil Ostravan už za pár týdnů. „Do té doby k nám Červík chodil, jako že se nechumelí. Jezdil k nám na kafe svým Ferrari,“ popsal J.B. „Červík nabídl, že pokud se byt neprodá, tak ho odkoupí. Za cenu, kterou jsme požadovali,“ poznamenal. Makléř ale využil toho, že muž měl v té době velké zdravotní komplikace. „Měl jsem před operací očí, byl jsem úplně slepý a on to věděl, tak si to dovolil. Říkal, že strašně moc spěchá, že ti majitelé domu chtějí mít jistotu, že ty peníze jsou. Podepisoval jsem příjmové doklady, ale on mi podstrčil doklady výdajové, které byly prázdné,“ řekl J.B.

Poté nastal klasický scénář událostí, které redakci popisují i ostatní napálení klienti: Červík nezvedal telefon a nešlo ho nijak zastihnout. „Z normálního čísla to nebere. Když jsem zavolal ze skrytého čísla, zvedl to, ale řekl, že je na obědě a že zavolá později. Nezavolal,“ konstatoval podvedený klient.

Pár se musel přestěhovat z Pržna do Ostravy, což stálo 30 tisíc korun, důchodce oficiálně vypověděl smlouvy na dům a byt a na Červíka podal trestní oznámení. A rozhodl se, že za makléřem pošle legální vymahačskou firmu, která patří cizincům.

To sice zabralo, jenže šéf realitky jim předložil dodatečně vyplněné doklady, které důchodce nevědomky podepsal. „On se jich bál. Viděl, že jde do tuhého. Šel zaplatit daň 39 tisíc, donesl hotově 250 tisíc a výdajové doklady, podle kterých mi ty peníze dával,“ vysvětlil J.B.

Obalamutil i vymahače

Podle něj Červík zvládl cestu do Frýdku-Místku a zpět do Ostravy za půl hodiny, avšak ve spěchu vyplnil doklady na vyšší částky, než potřeboval. „Vlastně mi „dal“ o 250 tisíc víc, ale jen podle zfalšovaného papíru,“ kroutil hlavou Ostravan. „Říkal, že to vyplatil. Když se ho vymahači ptali, v jakých bankovkách, on si nemohl vzpomenout, že prý toho má tolik..,“ dodal. To je ale zřejmě jediný úsměvný moment celé kauzy.

„Prachy za chatu jsem nedostal. Letos v červenci jsem podal civilní žalobu. Jde o milion korun plus úroky z prodlení, náklady na stěhování, znalecký posudek a náklady řízení,“ shrnul 63letý muž. Celkem tak po Červíkovi požaduje zhruba 1,4 milionu korun. „Už by se to mělo projednávat,“ doufá důchodce. Je možné, že kvůli žalobě byl už vydán platební rozkaz, jenže na ten Červík, alespoň podle zkušeností jiných věřitelů, pravděpodobně nezareaguje.

J.B. nemá o frýdecko-místeckém makléři valné mínění. „Krade dál a je na svobodě. Policie se také „činí“, když lumpa nechává trestnou činnost páchat dál. Lidem radím jediné: ať se ani nedívají na stranu, kde chodí. Člověk musí dělat celý život, aby ty peníze měl – a on je ukradne. A já jsem byl blbej, že jsem to podepsal,“ ulevil si.

Myslí si, že makléřka Jana M. Červíkovi vědomě pomáhala. „Lhala od první chvíle. Asi ho kryla,“ tuší podvedený důchodce. Říká, že za dalšího „z mušketýrů FM Reality“ považuje i bývalého obchodního ředitele Jakuba S. „Také povedené kvítko, zapíral Červíka, jak mohl – i před vymahači a právním zástupcem. Lhal nepřetržitě i mi,“ řekl Ostravan.

Podle Červíka si důchodce nestěžoval

Že důchodce přišel o milion, ale Roman Červík odmítá. „S panem B. jsme byli v kontaktu nejméně tři měsíce, nikdy si nestěžoval na to, že má problémy se zrakem. Ani když podepisoval smlouvy na prodej své chaty, ani když podepisoval smlouvy na koupi rodinného domu,“ uvedl v úterý makléř s tím, že některé podpisy ověřoval i notář.

„Pan B. dobře ví, co kdy podepisoval i kolik si přebíral peněz, vše je uvedeno ve smlouvách. Vždy na jednání s ním byla i jeho družka. A pochybuji, že i ona má problémy se zrakem. Ale kdo ví, třeba se dozvíme, čím trpí ona. Doklady, které pan B. prý neviděl, rádi předložíme redakci k nahlédnutí. Redakce by se spíš měla zeptat pana B., proč nedošlo do úplného ukončení koupě rodinného bytu a do dnešního dne bydlí v bytě v Ostravě,“ reagoval v e-mailu Roman Červík.

Více k tématu si přečtěte v Souvisejících článcích vpravo nahoře