Kvůli počasí byl provoz vlaků přerušen přibližně na třech desítkách tratí, když se problémy objevily například v Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském i Středočeském kraji i na Vysočině. Provoz na některých tratích na jihu Čech nebyl obnoven ani ve středu ráno. 

V Moravskoslezském kraji byl tentokrát poměrně klid. Jak Deníku potvrdil mluvčí krajských hasičů na svém kontě z 80 výjezdů kvůli bouřce bylo nejvíce na Opavsku a většinou se jednalo o čerpání vody.

Přírodní živel na Opavsku vypnul elektřinu

Bouřka, řádící v dnešních nočních hodinách, nevynechala ani Opavsko a blesky s přívalem deště vyřadily v některých obcích napříč regionem z provozu přívod elektřiny. Za oběť mu po bouřlivé noci v regionu padly tisíce odběratelů, nyní jsou jich díky okamžitému pracovnímu nasazení zaměstnanců společnosti ČEZ už jen stovky. Ve většině z nich už byla dodávka energie obnovena.

„V Komárově, v Komárovských Chaloupkách a směrem na Suché Lazce se podařilo elektřinu zprovoznit už před desátou hodinou a v Háji ve Slezsku, Hrabyni a okolních obcích dostane elektřinu několik stovek postižených domácností v průběhu odpoledne. Větší problém je u některých obcí na Hlučínsku, kde byl bouřkou poškozený sloup a oprava tam potrvá pravděpodobně až do večerních hodin. Naši zaměstnanci dělají pro obnovení dodávky elektřiny maximum,“ ujišťuje postižené mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol.

Bouřka dorazila také do Krnova. Více v galerii.

Podobně z celorepublikové noční bilance vyvázly také sousední kraje - Zlínský a Olomoucký. Profesionální a dobrovolné jednotky hasičů Olomouckého kraje zasahovaly u více jak 90 událostí. „Nejvíce zásahů je spojeno s popadanými stromy či většími větvemi na komunikace, objekty, na elektrické vedení či dráty vysokého napětí, ale i do průjezdných profilů železničních tratí,“ informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Částečně vyvrácený strom v ústecké ulici Jana Zajíce
Bouře přešla Ústeckem, přinesla velkou vodu a kácela stromy

Silný vítr a pády stromů poškodily několik vozidel. Hasiči například odstraňovali větvě ze zaparkovaného vozidla v Olomouci. „Komplikace po pádu stromů nastala i pro řidiče v Rovensku. Pokusil se vyhnout prudkým manévrem padajícímu stromu a zůstal nebezpečně nakloněný v příkopě. Hasiči na místě provedli zajištění a následné bezpečné vyproštění zpět na komunikaci,“ popsal Hošák.

V Opatovicích na Přerovsku hasiči zajišťovali přeliv umělého náhodu k nádrži u fotbalového hřiště. „Zvýšená hladina zde ohrožovala nedaleké rodinné domy, situace se po pročištění rychle změnila a nebylo nutné zahájit přípravu stavění hrází z pytlů s pískem,“ popisoval mluvčí hasičů.  K čerpání vody došlo také v jednom případě i v Hranicích.

Stromy a větve na řadě míst zastavily dopravu. Přerušen byl provoz na hlavním železničním koridoru na Prahu u Zvole na Šumpersku.

Následky bouřek v noci na středu 30. června v Olomouckém kraji
Popadané stromy na koleje, silnice i auta. Hasiči napočítali 100 výjezdů

Noční prudká bouřka zanechala následky i na území celého Zlínského kraje. Podle informací mluvčího HZS ZLK Romana Žemličky, přijali hasiči první hlášení o odstranění stromů přes komunikaci mezi obcí Lhota u Zlína a místní částí Zlína Malenovice v úterý krátce před 23. hodinou. Poslední hlášení k čerpání vody ze sklepů v Zubří v okresu Vsetín pak ve středu ráno před pátou hodinou.

SITUACE V ČECHÁCH

Bez dodávek proudu 

Vítr lámal stromy také v České Třebové, Jablonném nad Orlicí a na desítkách dalších míst v Pardubickém kraji. Zřejmě nejvážnější událostí úterní noci byl pád stromu na cyklistu v Pardubicích, který v noci při bouřce projížděl na kole u slepého ramene Labe. Ke zraněnému na místo vyráželi zdravotníci záchranné služby a na místě zasahovala také jednotka hasičů z Pardubic.

Celkem 33 poruch na vedení vysokého napětí zaznamenali na Chrudimsku, Pardubicku a Orlickoústecku. „Bez energie se na východě Čech ocitlo kolem 30 tisíc domácností,“ uvedla tisková mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková a zároveň dodala, že mají v terénu pracovníky poruchových čet, kteří na odstranění od nočních hodin pracují.

V jižních Čechách bylo ve středu ráno podle mluvčího energetické společnosti EG.D Romana Šperňáka s omezením dodávek elektrické energie zhruba 37 tisíc domácností.

Bouře se prohnaly Vysočinou. Zanechaly po sobě spoušť.
Následky noční bouře na Vysočině: desítky tisíc domácností bez proudu

"Poruchy byly během noci po celém kraji, ale aktuálně je nejvíce zasažené území v jihovýchodních částech okresů České Budějovice, Český Krumlov a jihozápadní část okresu Jindřichův Hradec," uvedl Šperňák. "Nejčastějším důvodem poruch jsou pády stromů a větví do vedení a utržení izolátorů. Na opravách následků nočních bouřek intenzivně pracujeme od první chvíle,"dodal. 

Společnost rovněž evidovala asi 48 tisíc domácností bez proudu na Vysočině a v Jihomoravském kraji

Popadané stromy uzavřely také dálnici D1. Mezi 128. a 129. byly kvůli popadaným stromům uzavřené oba směry. „Dálnici se podařilo zprůjezdnit v noci kolem jedné hodiny, ale při rozjezdu vozidel byly problémy s řidiči kamionů, které museli policisté budit, protože zaparkovali vozidla na dálničním tělese a vykonávali bezpečnostní přestávku,“ prozradila policejní mluvčí Dana Čírtková.