Letos se lidé napříč Českou republikou společně potkají ve středu 13. prosince od 18 hodin. Minulý rok se oblíbená akce Česko zpívá koledy po dvou covidových letech vrátila v živé podobě na česká náměstí, kostely a další místa.

Města a obce z Frýdecko-Místecka u toho nebudou chybět. Od 18 hodin se přidají ie zpěvu šesti písní: Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce Valaši, Veselé Vánoce a Rolničky.

Koláž, vánoční stromky, Frýdeckomístecko, rok 2023.
Vyberte nejhezčí vánoční strom na Frýdecko-Místecku a Třinecku

Celé texty letošních koled jsou na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání vyjdou texty také ve všech regionálních vydáních Deníku. Na webu lze najít i interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Počet přihlášených se v první polovině listopadu přiblížil k číslu 200. Stále je možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo, kde se zpěváci koled přidají.

Plavání otužilců v řece Ostravici, 9. prosince 2023, Frýdek-Místek.
VIDEO: Otužilci U Žida ve Frýdku-Místku předvedli novinku. Bobotužování

Nápad, že se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu a při společném zpívání vánočních koled, se zrodil už před třinácti v západních Čechách. A díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. Zpívá se přitom i za hranicemi země. Každý rok se k akci připojují krajané napříč celým světem – zpívají v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku. „Koledy se dokonce rozezněly v hlavním městě Kataru,“ dodává Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Frýdek-Místek

Společně zpívané koledy zazní v rámci Adventního městečka na náměstí Svobody v Místku. Program začne už ve tři odpoledne s dětmi ze Sborečku MŠ Mateřídouška 2, poté dále vystoupí Petra Göblová a Pavel Býma & Family (včetně tajeného hosta). Na půl sedmou večer je avizován adventní koncert ZUŠ Duchovní hudby, ten bude v kostele sv. Jakuba.

Frýdlant nad Ostravicí

„Je to hezké a pro nás tradiční,“ tak komentuje Kateřina Kaiserová z městského kulturního centra zapojení Frýdlantu nad Ostravicí. V tomto beskydském městě se zazní společné kolegy před radnicí – stejně jako vloni, kdy se akce vrátila po dvouleté covidové pauze – a veřejnost doprovodí skupina THK Band. Zpěvníky se zde budou rozdávat už dříve, aby se účastníci naladili na tu správnou notu. A dá se očekávat i něco na zahřátí z prodejních stánků.

Nemocnice Agel Třinec-Podlesí je pro rok 2023 nejlepší v zemi.
Prvenství pro třineckou nemocnici Podlesí, je nejlepší v Česku

Třinec

Ocelářské, hokejové a golorské město upozorňuje, že nemá žádný vánoční jarmark, nýbrž třítýdenní program „Třineckých adventních podvečerů“. Jejichž součástí budou také koledy s Deníkem. „Letos navazujeme na přerušený zvykl. Vloni se u nás koledy nezpívaly,“ vzkazuje za organizátory Lucie Šloufová. Vše se odbyde přímo na náměstí Svobody v Třinci.

Dobratice

Ve vesničce s ani ne patnácti tisícovkami obyvatel ležící východně od automobilky Hyundai zpívají kolegy s celým Českem už od roku 2015. „Schází se mezi padesáti až sto lidmi. A letos vyšel seznam koled brzy. Takže je s pěveckým sborem žáků z prvního stupně už pilně nacvičujeme,“ uvádí Karla Peterková, ředitelka ZŠ Dobratice. Vánoční pásmo zazní před školou, společným koledám bude ještě předcházet školní adventní jarmark od 16 hodin.

Vánoční poutákZdroj: Redakce

Své příspěvky můžete posílat na e-mail vanoce@denik.cz - těsíme se.