Čestné občanství, které se v celé historii hutnického města dostalo dosud jen pěti třineckým osobnostem, bylo panu Josiekovi uděleno jako zvláštní projev úcty za hrdinství projevené v boji proti nacismu a na obranu Československé republiky.

V obřadní síni třinecké radnice převzali toto významné ocenění z rukou starostky města příbuzní Rudolfa Josieka.

V letošním roce si připomínáme nejen 100. výročí vzniku Československé republiky, ale také další události, které osudově poznamenaly naše dějiny. Patří k nim i podepsání mnichovské dohody 30. září 1938, po jejímž přijetí následovalo připojení Sudet k hitlerovskému Německu.

První obětí nacismu z Třinecka byl právě Rudolf Josiek, který v té době působil jako dozorce finanční stráže v západních Čechách a padl v přestřelce s henleinovci dva dny před podepsáním Mnichovské dohody 28. září 1938 při střežení železničního přejezdu v Horních Lomanech u Františkových Lázní.

„Rudolf Josiek patří mezi hrdiny, kteří v těžké době neohroženě se zbraní v ruce vyjádřili svůj vztah k rodné zemi a bez váhání nasadili životy za svobodu své vlasti. Jsme na svého rodáka hrdí a vysoce si ceníme jeho činů a výjimečné odvahy, kterou v boji proti nacismu prokázal,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

Na památku Rudolfa Josieka vydalo město Třinec podobně jako v případě čestného občana a válečného hrdiny Arnošta Steinera ojedinělou publikaci, na jejímž vzniku se podíleli kronikáři Petr Majer a David Szpyrc. 

Třinec - ilustrační foto
V Třinci chystají hovory s občany, nyní je na řadě Kanada
Střední odborná škola Třineckých železáren hostí 9. a 10. května sedmý ročník mezinárodních řemeslných her.
OBRAZEM: Děti i mládež předvedli řemeslný um

Třinec uctil památku obětí druhé světové války

Starostka Věra Palkovská společně se členy Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské, s dětmi z třineckých základních škol a dalšími občany položili kytice jako výraz úcty obětem fašismu u památníku na ústředním třineckém hřbitově na Folvarku.

Během návštěvy hřbitova se všichni přítomní zastavili také u hrobu Rudolfa Josieka, jemuž bylo krátce předtím v obřadní síni třinecké radnice uděleno čestné občanství města Třince in memoriam. Všichni zúčastnění si zároveň tímto aktem připomněli 73. výročí osvobození našeho města od nacismu.

„Chceme vyjádřit respekt a úctu všem hrdinům a statečným občanům našeho města, kteří se zasloužili o svobodu naší vlasti. Vysoce si ceníme činů a výjimečné odvahy, kterou v boji proti nacismu prokázali,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

Tragické události spojené s válečným konfliktem a významný historický mezník, rok 1945, si Třinec připomíná nejen pietními akty, ale i přednáškami na školách či besedami s pamětníky.

Velkou zásluhu mají v tomto směru členové Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu, kteří se významně podílejí na tom, aby dnešní společnost nezapomněla na hrdinské činy a odvahu lidí, kteří prožili hrůzy války.

Jakub Onderka, Frýdek-Místek , nar. 9.5., 49 cm, 3,25 kg,  Nemocnice ve Frýdku-Místku.
Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek
Ilustrační foto
Při nehodách na Frýdecko-Místecku se vážně zranili dva motocyklisté