V kraji se chystá nákup celkem 86 nových autobusů pro příměstskou dopravu, přičemž čtyřem dopravním společnostem pomůže dotace 150 milionů korun. Obnova vozového parku začne už za pár měsíců a proběhne v horizontu dvou let.

„Nové, bezbariérové a ekologické autobusy zajistí komfortnější příměstskou dopravu. Umožní vyřadit starší stroje z provozu,“ říká náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák.

Největší díl dotace získá společnost Veolia Transport Morava, která působí i na Frýdecko-Místecku, Třinecku a Jablunkovsku. U ní půjde o pořízení 44 autobusů. K bezmála 77 milionům korun dodá vlastních 154 milionů.

Autobusy s dieslovým motorem budou splňovat emisní normu, bezbariérový přístup zajistí výklopná plošina a nebude chybět informační systém pro sluchově a zrakově handicapované. Autobusy proto budou nasazeny zejména v oblastech s vyšší kumulací osob s omezenou schopností pohybu a orientace.

Dodávka má proběhnout ve třech fázích – od tohoto roku do jara 2013. V současné době zajišťuje zmíněný dopravce obslužnost v Moravskoslezském kraji za pomoci 365 autobusů, pouze 19 je bezbariérových.

Nízkopodlažní a ekologické autobusy vybavené světelným a akustickým signalizačním systémem pořídí také tři menší regionální dopravci, mezi něž patří i ČSAD Frýdek-Místek. Společnost dostane dotaci více než 22 milionů korun na 13 nových vozidel, jež budou stát celkem 68 milionů korun.

Vozidla budou přibývat do provozu postupně od první poloviny tohoto roku až do jara 2013. Tři menší regionální dopravci aktuálně zajišťují pravidelnou osobní dopravu 189 autobusy, pouze devět z nich je ale nízkopodlažních.

Už v lednu bylo oznámeno, že díky dotacím budou pořízeny rovněž nové vlakové soupravy pro linku z Českého Těšína do Frýdku-Místku. Na zakoupení pěti souprav dostanou České dráhy 52 milionů korun, odhad celkových nákladů je 156 milionů korun. Nové soupravy by měly jezdit od poloviny příštího roku.