Věc ale tehdejší pohlaváři ututlali a na katastrofální stav přišla nemocnice zcela náhodou až nyní. Celou dobu tu pacientům i personálu hrozilo vážné skryté nebezpečí. Krajský úřad nyní přemýšlí, jestli pavilon opravit nebo rovnou zbořit.

Vražedná past

Na to, že se dům rozpadá, náhodou přišli dělníci, kteří začali s pracemi na plánované rekonstrukci. „Když začali vrtat, z omítky se začal sypat podivný prach. Práce jsme proto pozastavili a povolali statika,“ popsal situaci ředitel frýdecké nemocnice Petr Kacíř.

Výsledek expertizy byl alarmující. Na stavbu byl použit hlinitanový cement, který už dříve způsobil zřícení jiných budov, naposledy například v Brně. Jeho životnost se odhaduje na třicet let a tato lhůta uplynula už před čtyřiceti lety. Stropy v chirurgickém pavilonu se za tu dobu proměnily na padrť a celou váhu teď drží jen podlahy. „Byla to past na všechny. Jakýkoliv větší otřes mohl způsobit zřícení,“ dodal ředitel.

Stěhování za provozu

Statik nařídil okamžitě budovu vyklidit. Díky perfektní organizaci se celý pavilon personálu nemocnice podařilo přestěhovat za necelé dva dny. „Stěhovali všichni, kdo měli ruce a nohy, sestry, lékaři i personál zázemí nemocnice. Stěhovalo se za provozu. Všichni byli skvělí a díky tomu se podařilo neuvěřitelné, ráno se s přesunem začalo a večer oddělení fungovala na opačném konci nemocničního areálu. Za dvacet hodin byl pavilon přestěhován v ucelených jednotkách,“ konstatoval Petr Kacíř.

Všechna oddělení nemocnice stále normálně fungují a lékaři běžně operují. Musely být odloženy jen některé plánované výkony, akutních ošetření se však situace nedotkla. Přesun způsobil pouze menší komfort pro zaměstnance, pro pacienty se podle ředitele nemocnice prostředí spíše změnilo k lepšímu. Oddělení jsou totiž přestěhována do modernějších částí areálu.

Pouze Beskydské oční centrum se dočasně přesunulo do Nového Jičína a hned, jakmile se situace stabilizuje, vrátí se opět do Frýdku. Pacienty očního oddělení nyní sanitka převeze k zákroku do Nového Jičína a pak zase zpátky. V nemocnici nyní probíhají jen stavební práce menšího rozsahu. „Stejně jako dříve nemocnice veškeré závazky hradí do čtrnácti dnů,“ ujistil ředitel.

Sedmnáct milionů na studii

Minulý týden přišel o situaci v nemocnici zastupitele města informovat náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Veverka. „Prozatím nevíme, jestli pavilon zbouráme nebo jej opravíme. Máme připraveno sedmnáct milionů korun na studii, která zodpoví tuto otázku a ukáže, kolik peněz na to budeme potřebovat. Předpokládám, že se budeme pohybovat mezi 450 a 600 miliony korun. Sto padesát milionů na tuto investici zatím máme přislíbeno od ministerstva zdravotnictví, na stavbě se bude podílet i kraj jako zřizovatel nemocnice a doufám, že získáme také peníze od Evropské investiční banky,“ uvedl Jiří Veverka. Návrat k původnímu stavu předpokládá nejpozději do pěti let.

Ujistil také, že kraj považuje frýdeckou nemocnici ve zdravotním systému za páteřní a v žádném případě nehrozí ani rušení žádných oddělení ani její prodej jinému majiteli a prozatím se neuvažuje ani o její transformaci například na akciovou společnost. „Nemocnice samozřejmě bude zohledňovat nové trendy jako například rozvoj jednodenní medicíny, může proto některá pracoviště optimalizovat, ale rozhodně tu nebudou rušena oddělení,“ ubezpečil Jiří Veverka.