„V posledních týdnech jsem se o to opět dost zajímal. Z několika zdrojů jsme slyšel, že je to před podpisem smlouvy,“ řekl redakci hnojnický radní Tomáš Peterek (KDU-ČSL). Informace, že kupec a zachránce rozpadajícího se empírového zámku je na obzoru, se neobjevuje poprvé.

Nového majitele ohrožené památky z 18. století už loni v březnu avizovala pražská advokátní kancelář, která prodej majetku zadluženého švýcarského podnikatele zajišťuje. Zájemce prý nakonec odradily Debrunnerovy požadavky. „Samozřejmě teď obci záleží na urychleném prodeji do kompetentních rukou. Určitě bychom se s budoucím majitelem chtěli domluvit na využívání zámku pro obřadní, případně výstavní síň. To je maximum, co by bylo možné udělat,“ míní Tomáš Peterek.

O záchrannou akci se před dvěma lety pokusilo celé Sdružení obcí povodí Stonávky, které plánovalo, že zámek odkoupí a během několika let opraví. O jeho dalším využití měli lidé hlasovat v místním referendu, přičemž náklady na kompletní rekonstrukci byly odhadnuty na nejméně 80 milionů korun. Ty měla řešit dotace. Jenže veřejná sbírka, kterou sdružení vyhlásilo na samotnou koupi, měla prakticky nulovou odezvu. „Sbírka byla pro neúspěch ukončena. Vybralo se dva nebo tři tisíce korun,“ vzpomíná Peterek.

Debrunner chtěl tehdy za zámek, pozemky a okolní porosty 3,8 milionu korun. Podle Peterka je podobná částka ve hře i nyní. „Řekněme, že jde stále o tři až čtyři miliony, to je naprostá realita.“ Jürg Debrunner byl ve své vlasti odsouzen za majetkovou trestnou činnost. Jestli skončil ve vězení, není jasné. Se švýcarskou justicí však uzavřel dohodu, že část svých dluhů (jen ve švýcarských francích jde údajně škoda do statisíců) uhradí z prodeje majetku ve Frýdku-Místku a okolí, který získal prostřednictvím šenovské firmy Fleet Wood.

Poté, co se Debrunner dostal do potíží, začal vše na příkaz frýdecko-místeckého soudu spravovat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten nakonec loni 5. prosince oznámil, že všechny nemovitosti s výjimkou zámku jsou předány novému vlastníkovi. ÚZSVM v tiskové zprávě zmiňuje nevyužívané rekreační středisko u Žermanické přehrady, novostavbu rodinného domku v Šenově a polyfunkční dům v městské památkové zóně na náměstí v Místku. Deníku se podařilo zjistit, že šlo rovněž o zchátralý rodinný dům v Čeladné, bývalou školu v Raškovicích nebo pozemky v Dobré. Správa ÚZSVM trvala tři a půl roku, její celkové náklady ale nelze přesně vyčíslit. Na dotaz redakce to minulý týden řekl Karol Siwek, ředitel ostravského územního pracoviště ÚZSVM.

Zámek v Hnojníku a jeho poslední vlastník

2000 - Jürg Debrunner získal nemovitost prostřednictvím firmy Fleet Wood.
2002 – Na zámku se natáčí dvoudílný televizní snímek Kobova garáž. Produkční Marcela Rovnaníková si ho vybrala kvůli celkovému nepořádku a pavučinám. Roli jednoho z chovanců „hnojnického pasťáku“ si zahrála vycházející hvězda vinohradského divadla, čtyřiadvacetiletý Michal Novotný, v Hnojníku natáčí i slovenský herec Andrej Hryc.
2003 – Kobovu garáž vysílá televize. „Rád se na film podívám,“ řekl tehdejší hnojnický starosta Václav Vojar (KSČM), avšak konstatoval, že firma Fleet Wood nemá na rekonstrukci zámku peníze. Protože nerespektovala rozhodnutí místního stavebního úřadu, dostala půlmilionovou pokutu. „Koncem roku 2002 zaplatili jen dvě stě tisíc s tím, že víc nemají. Zbylých tři sta tisíc mají poslat do konce června 2003,“ řekl Vojar.
říjen 2004 – Deník informuje, že správu zdevastovaného empírového zámku převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), a to na základě pověření okresního soudu. Důvodem není zchátralý stav nemovitosti, ale nepříjemné problémy jednoho ze spolumajitelů šenovské firmy. „O předběžné zajištění majetku požádaly justiční orgány ve Švýcarsku, kde je Jürg Debrunner stíhán pro majetkovou trestnou činnost,“ sdělila redakci předsedkyně okresního soudu Jiřina Jalůvková. Podle ní byly podnikateli v tuzemsku zablokovány také další nemovitosti, mimo jiné na Frýdecko-Místecku. „Jsou v havarijním stavu,“ nastínila Jalůvková. Podle památkářů je hnojnický zámek jednou z nejohroženějších památek v České republice. „Pokud není stát vlastníkem nemovitosti, nemůže investovat do její opravy,“ upozornila Milada Vyčichlová z ÚZSVM, územního pracoviště Ostrava. Soudkyně Jiřína Jalůvková se snaží získat Debrunnerův souhlas s prodejem zámku i ostatních nemovitostí. „Je to složité. Hledám cestu přes naše ministerstvo zahraničí. Další dvě spolumajitelky firmy by prý souhlas daly,“ řekla Jalůvková. Tvrdí, že zájemci o koupi zámku existují. Podle internetového výpisu z obchodního rejstříku ve společnosti Fleet Wood figurují ještě Věra a Renáta Poláchovy z Frýdku-Místku. S úřady však komunikuje pouze prokurista firmy Oldřich Krpec. Obecní úřad Hnojník si na špatnou komunikaci s firmou stěžuje od doby, kdy zámek koupila. „Firma Fleet Wood jako by neexistovala. Hodila na nás bobky,“ řekl doslova starosta Hnojníku Václav Vojar. „Pan Krpec se ze své kanceláře v ostravském hotelu vytratil a slehla se po něm zem,“ tvrdí Vojar. Zopakoval, že firma půlmilionovou pokutu sice zaplatila ve dvou splátkách, ale nemovitost chátrá dál. Vojara kontaktuje policie s tím, že na zámku někdo ukradl vstupní dveře.
březen 2006 - Zámek je na prodej za necelé čtyři miliony korun. Souhlasil s tím jeho švýcarský vlastník Jürg Debrunner, informoval Deník. „Švýcarské orgány mi sdělily, že to prodá prostřednictvím svého zmocněnce. Zřejmě dal někomu tady svou plnou moc,“ uvedla předsedkyně soudu Jiřina Jalůvková s tím, že Debrunner byl na konci roku 2005 odsouzen za majetkovou trestnou činnost na území Francie a Švýcarska. Transakce se má uskutečnit do června 2006. Jalůvková neví, za co přesně byl Debrunner odsouzen, a nechce proto spekulovat, zda výnosy z trestné činnosti měly sloužit i k nákupu zámku v Hnojníku. Samotný zámek je na prodej za tři miliony korun, za pozemky a okolní porosty musí případný zájemce zaplatit dalších 800 tisíc. Redakci to řekl hnojnický starosta Václav Vojar (KSČM). Chce, aby nemovitosti odkoupilo Sdružení obcí povodí Stonávky. Vojar podle svých slov navrhne, aby si sdružení vzalo úvěr. „Hotovost na to určitě nemáme,“ prohlásil. V zámku by prý mohlo vzniknout infocentrum, knihovna nebo muzeum. „Takové úvahy jsou. Schválili jsme, že se o to budeme zajímat, ale ještě to není tak žhavé,“ upřesnil předseda sdružení a starosta Třanovic Jan Tomiczek (SN). Vojar redakci řekl, že informace o chystaném prodeji zámku získal od ÚZSVM. Milada Vyčichlová z ostravského územního pracoviště ÚZSVM to ale odmítla. „My nevíme, že by zámek měl jít do dražby,“ tvrdí Vyčichlová. Podle ní nemá úřad o koupi zámku zájem. Náklady na správu nemovitostí činily v posledních dvou letech asi 70 tisíc korun. Minimální náklady na rekonstrukci zámku odhadují památkáři na padesát milionů korun.
srpen 2006 - O záchranu hnojnického zámku usiluje Sdružení obcí povodí Stonávky. Svazek, jehož členem je i obec Hnojník, chystá veřejnou sbírku. Zdevastovanou nemovitost chce během několika let opravit a zřídit v ní infocentrum, muzeum, knihovnu nebo obřadní síň. „Sbírka je oficiálně povolena od 1. září, máme to i písemně. Kdy skutečně začne, je ale těžké říci, zřejmě to bude do 10. září,“ řekla Halina Zientková z třanovické obecně prospěšné společnosti Stonax, která akci zajišťuje. Debrunner do České republiky vzkázal, že požaduje 3,8 milionu korun. Suma však nemusí být konečná, protože realitní kancelář provádí nové ocenění. Náklady na kompletní rekonstrukci zámku a jeho okolí se odhadují již na 80 až 90 milionů korun. Tyto peníze chce mikroregion získat z dotace, a to prostřednictvím společného projektu.
březen 2007 - Chátrající zámek v Hnojníku bude nejpozději na konci března 2007 prodán novému majiteli. A možná se tak již stalo. Tutu překvapivou informaci sdělil svým kolegům obecní radní Tomáš Peterek (KDU-ČSL), který se odvolává na oficiální vyjádření pražské advokátní kanceláře, zajišťující prodej majetku zadluženého podnikatele Debrunnera. O zámek přitom usiluje Sdružení obcí povodí Stonávky, které kvůli záchraně nemovitosti vyhlásilo veřejnou sbírku a do Prahy poslalo i konkrétní nabídku. Ta ale podle všeho nebyla nejvyšší. „Dozvěděl jsem se, že zámek má být prodán ještě v březnu. Advokátní kancelář mi naznačila, že zájemců je víc. Působí to na mě tajemným dojmem a myslím si, že sbírka je v tuto chvíli naprosto neaktuální záležitost,“ řekl redakci Peterek.
prosinec 2007 - ÚZSVM oznamuje, že ukončil správu všech nemovitostí, které dosud Debrunnerovi patřily, s jedinou výjimkou, jíž je hnojnický zámek. Úřad předal novým nabyvatelům dohromady zhruba 30 nemovitostí, kromě objektů šlo o přilehlé parcely a další položky, které se evidovaly zvlášť. Pro ostravskou pobočku ÚZSVM to byla největší akce v souvislosti se zajištěním majetku, který pocházel z trestné činnosti.
únor 2008 - po delší době se opět objevují zprávy o zájemcích, kteří údajně chtějí zámek odkoupit a opravit.