Dvojnásobný počet zájemců oproti předchozím dnům nyní zaznamenávají pracovníci oddělení cestovních dokladů ostravského magistrátu.

Jednak se totiž začíná blížit čas dovolených, jednak mají lidé velký zájem o nové typy biometrických pasů. Ty se začaly vydávat na počátku dubna a ve speciálním čipu ukrývají také otisky prstů.

Jejich sejmutí však není vždy jednoduchou záležitostí, komplikace vznikají především u starších občanů. Čekací doba na vyřízení žádosti o pas se tak i přes velké nasazení zaměstnanců u přepážek o několik minut prodloužila.

„Byla tady třeba pětašedesátiletá paní, která se chystá do Kanady. Tři čtvrtě hodiny jsme se snažili, přesto se u ní nepodařilo otisky prstů sejmout. U jejího o pět let staršího manžela přitom problém nebyl,“ popsal čerstvé zkušenosti s novým zařízením Vladislav Milota, vedoucí ostravského oddělení cestovních dokladů.

Vyřídit pas pro mladší žadatele tak problematické nebývá. Děti jsou technickým vybavením jako z detektivky dokonce fascinované.

„Šlo to úplně bez problému, bylo to super,“ uvedl Miroslav Mikuš, který ve čtvrtek přišel vyřídit pas se svým synem. „Původně jsme tady byli už ve středu odpoledne, ale bylo tady strašně moc lidí, tak jsme přišli znovu o den později a bylo to lepší,“ dodal.

I Vladislav Milota potvrdil, že v pondělí a středy bývají na oddělení cestovních dokladů největší návaly. Lidem, kteří potřebují nový pas, proto doporučuje, aby využívali také úřední čtvrtek, kdy jsou čekárny prázdnější.

„Nejvýhodnější to však mají ti, kteří se předem objednají přes Call centrum města na lince 844 12 13 14. Dostanou speciální kód, po jehož zadání tady u nás budou jejich záležitosti vyřízeny bez čekání,“ uvedl ještě Milota.

Na začátku května bude zavřeno

Potřebujete si v nejbližší době vyřídit nový pas? Pak byste měli počítat s tím, že od 1. do 10. května bude oddělení cestovních dokladů ostravského magistrátu sídlící v budově Projekty naproti Hotelovému domu Jindřich mimo provoz. Ministerstvo vnitra totiž bude v této době provádět změny v systému.

Kolik stojí nový pas?

K vyřízení nového pasu s otisky prstů pro dospělého je potřeba přinést pouze občanský průkaz, šest set korun na úhradu správního poplatku a ti, kteří jej vlastní, tak i starý pas. Není třeba vyplňovat žádnou žádost. Cestovní doklad bude vydán do třiceti dnů a je platný deset let. U dětí do 15 let je cestovní doklad platný pět let. K žádosti musí doložit rodný list nebo občanský průkaz rodiče, v němž je dítě zapsáno. Zajímavostí je, že celkové náklady na výrobu jednoho pasu dosahují bezmála dvou tisíc korun. Větší částku tak za žadatele hradí stát.