„Je to chodník, který začíná někde u „Napoleona“ a končí v místech, kde se odbočuje na Kanadu,“ shrnula třinecká starostka Věra Palkovská. Dodala, že bude následovat výběrové řízení, po němž bude jasné, jak velký balík peněz je zapotřebí.

Mnohasetmetrový úsek je pro chodce či maminky s kočárky extrémně nebezpečný, šéf osadního výboru v sousedních Neborech Adolf Bolek o něm říká, že je to „nezdařilý pokus o sebevraždu“. - více ZDE

Přeložka silnice I/11 se začne stavět nejdříve za rok a půl. Palkovská uvedla, že i kvůli tomu se zastupitelé dohodli, že upřednostní investice, které souvisejí s bezpečností obyvatel v těsné blízkosti stávajícího hlavního tahu.

Budou se posouvat ploty, upozornil Kantor

Ani stavba chodníku ale nemusí proběhnout hladce. „Já bych chtěl apelovat na osadní výbor a na občany, protože ten chodník půjde částečně i po soukromých pozemcích, aby stavbě nebránili,“ prohlásil na setkání s obyvateli Oldřichovic místostarosta Ivo Kantor. „Dojde k tomu, že se budou posouvat i ploty,“ naznačil Kantor s tím, že lidé by neměli při výkupech požadovat neadekvátní ceny. „Jeden majitel může zablokovat celou stavbu – a my s ní nehneme,“ řekl Kantor.

Lidé u hlavní silnice v Oldřichovicích čelí na poměrně malém území řadě problémů. „Ta zástavba rodinných domků je v takových kleštích – vepřín, Nehlsen, firmy, I/11 a bývalá Tesla. A kravín ještě není,“ počítal na prstech člen místního osadního výboru Rudolf Sagan. Pokud lidé mluví o tom, co je trápí, logicky spojují všechny problémy najednou.

Lidi rozčiluje i halda pneumatik

Například v pondělí při setkání s vedením města jedna z obyvatelek upozorňovala na to, že už dlouho žije poblíž obrovské haldy pneumatik, které prý mají být využity pro stavbu velkokapacitního kravína. „Bydlíme úplně blízko. Je to tam už čtyři roky a nic se s tím neděje. V létě na to slunce svítí, my to všechno musíme dýchat, je to kontaminované. Je to mezi dvěma budovami, po vrch, po střechu. Kdyby to chytlo, tak je konec. To tam máme mít celý život? Nezlobte se, ale to se mi nelíbí,“ líčila žena. A plynule přešla k hlavní cestě, tedy i k chodníku, který lidé postrádají desítky let. „To je takový provoz, že prostě dýcháme samé zplodiny. Co ty naše děcka? Chodník tam není, nezlobte se, já bych vám přála chodit každý den s děckama do školky, abyste si to užili,“ uvedla.

Stavět kruhový objezd je zbytečné?

V Oldřichovicích se nyní hodně mluví i o tom, zda má vůbec smysl stavět kruhový objezd pod restaurací Napoleon. Jeho cena se odhaduje minimálně na 90 milionů korun, přitom důležitější jsou jednoznačně výkupy pozemků a domků pro novou přeložku I/11. „Myslím si, že kruháč tam bude zbytečný,“ pravil na pondělní schůzce s vedením města muž, který v této lokalitě žije.

„Můj osobní názor je ten, že kruháč asi nebude,“ řekl redakci Marian Plucnar, který oldřichovický osadní výbor vede. Podle Věry Palkovské bude konečné rozhodnutí na vlastníkovi silnice. Tím je Ředitelství silnic a dálnic. „Vývoj ukáže,“ uvedla s tím, že devadesát milionů „nikdo zbytečně nedá“.

Kam dál? Na novou silnici si počkají, kravín nechtějí