Chovatel si samici rysa pořídil v červenci minulého roku. „Zvíře si umístil do klece na své zahradě. Jelikož však jde o kriticky ohroženou šelmu, které hrozí vyhynutí, nelze ji bez udělení zvláštní výjimky chovat. Majitel si později přece jenom o výjimku u Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy dodatečně zažádal. Ta mu však byla zamítnuta. Vzácnou šelmu muž nakonec vrátil původnímu majiteli do Čech,“ popisoval tehdy frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec.

Kriminalisté na základě získaných informací a důkazů chovatele obvinili z trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Okresní soud ve Frýdku-Místku jej nakonec uznal vinným a uložil mu peněžitý trest ve výši patnácti tisíc korun.

I když tento rozsudek padl dávněji, Stanislav Rek se dodatečně rozhodl upřesnit některé zkreslené informace. „Rozhodně není pravda, že jsem si nejdřív pořídil samici rysa ostrovida – a až potom dodatečně požádal o výjimku CHKO Beskydy, neboť jsem o ni zažádal již 22. dubna 2008, což bylo ještě předtím, než jsem si zvíře pořídil. Až 24. října mi oznámili, že se z důvodu nedodání požadovaných podkladů k doplnění žádosti řízení zastavuje. Já jsem však chov rysa ukončil již 20. srpna, protože jsem se dozvěděl, že o mé žádosti bude rozhodovat i jeden odborník, který mi před několika lety chtěl kontrolovat můj chov pumy americké,“ uváděl věci na pravou míru majitel Tropic Hukvaldy Stanislav Rek.

Proto jej chovatel na svůj pozemek nevpustil, neboť již předtím prohlašoval, že na chov nemá vhodný kotec. „Navíc na kontrolu mého chovu neměl ani žádné oprávnění. A pokud vím, nemá ani žádné zoologické vzdělání. Kromě toho jsem pro chov rysa měl povolení od krajské veterinární správy, takže můj kotec k chovu tohoto zvířete plně vyhovoval. Rovněž v médiích zaznělo, že jsem si rysa pořídil přes internet, takže ani nevím od koho. To se ovšem taky nezakládalo na pravdě,“ vysvětloval Stanislav Rek s tím, že se samice rysa narodila před dvěma roky v Německu.

„Nejednalo se o žádné zvíře z volné přírody, ale odchov v zajetí, takže s tímto zvířetem se může volně obchodovat,“ ujišťoval Rek. Protože je ovšem v České republice v platnosti zákon 114, který je určen k ochraně u nás volně žijících zvířat, musel si pro chov vyřídit výjimku. „Já jsem však již dříve výjimku na chov rysa vlastnil. Vlastně nevědomky jsem porušil pouze to, že jsem si pořídil zvíře, na které jsem již dříve povolení měl, jenže jsem nepočkal na vydání rozhodnutí, za což jsem dostal pokutu ve výši patnácti tisíc. Vyšetřování celé záležitosti vzniklo na podnět jednoho občana Hukvald, který mne považuje za konkurenci. Ten si na mne neustále stěžuje na různých úřadech,“ sdělil Rek.

Poslední případ byla údajná krádež oborní zdi, kterou už šetřila kriminální policie. „Závěrem bych chtěl zmínit něco na zamyšlení. Během dvaceti let bylo v České republice zastřeleno nelegálně asi pět set rysů. A asi byste neuhádli kolik takových lidí bylo za toto potrestáno,“ poukázal na nespravedlnost Rek.