Unikátní projekt vstoupil již do čtvrtého roku působnosti. V letech 2006 až 2008 bylo do volné přírody během této akce vypuštěno jedenáct orlů skalních. Zimní měsíce jsou pro ně obdobím toulek, kdy zalétají desítky i stovky kilometrů od místa svého vypuštění na pomezí Novojičínska a Vsetínska. „Tak je tomu i v současné době. Například samec Jakub, který má jako jediný satelitní vysílačku, se pohybuje zhruba šedesát kilometrů západním směrem od místa vypuštění. Na radiovém přijímači jsme při monitoringu zaznamenali v posledních dnech taky samici Babku, která byla vypuštěna v roce 2006, a samici Isabelu, kterou jsme vypustili o dva roky později,“ uvedl Petr Orel, manažer projektu a vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích. Současně dodal, že by se do svých teritorií měli mladí orli vrátit v průběhu tohoto měsíce.

Realizátory projektu zaujala především samice Isabela, díky které by se jednou mohli orli ve volné přírodě přirozeně rozrůst. „Isabela se totiž zdržuje ve vymezené oblasti společně s divokým, asi pětiletým samcem orla skalního, kterého jsme pojmenovali Kysučan,“ nastínil životní styl orlice Isabely vedoucí stanice Orel. Kysučan se do zorného pole záchranářů dostal v červnu 2006, kdy obsadil a do teď drží teritorium v Beskydech. Nejdříve byl v poměrně úzkém kontaktu samic Kiki a Isabely, ve druhé polovině loňského prosince však Kika odletěla na potulku. Isabela se tak dočkala volného pole působnosti a s orlem Kysučanem zůstala v kontaktu pouze ona. Že se jejich vztah vyvíjí správným směrem, potvrdil vedoucí stanice Orel. „Kysučan s Isabelou jsou ve velmi úzkém spojení. Jejich vztah nám dosvědčily také fotografie pořízené foto trapem, tedy přístrojem, který se automaticky uvede do provozu na základě pohybu ve sledované oblasti,“ vysvětlil Orel.

Sympatie mezi Isabelou a Kysučanem jsou nesporné a jejich sblížení je nejen pro vedoucího Záchranné stanice pozitivní zprávou. Zřejmě se tak splní nejdůležitější bod projektu. „Zahnízdění je pro nás prvním velkým cílem v programu návratu těchto chráněných opeřených dravců do Beskyd,“ přiznal Orel. „Kysučan je už dospělý samec, Isabela má však ještě asi dva roky čas. Přesto očekáváme, že snad už letos, případně v příštím roce by u některých vypuštěných orlů mohlo dojít alespoň k pokusu zahnízdění,“ vyjádřil svá očekávání Petr Orel.