Bolesti po celém těle, horečky mířící nad 40 stupňů. Podobné tělesné útrapy mohou v nejbližších týdnech postihnout až 150 tisíc lidí. Dva a půl tisíce z nich přitom může v souvislosti s chřipkovým onemocněním zemřít. To se týká zejména starých a chronicky nemocných Čechů. Během následujících týdnů totiž naplno vstoupí do Česka chřipková epidemie. Jen do konce týdne by mělo přibýt zhruba deset okresů, kde počet případů onemocnění přesáhne hranici 2000 nemocných na sto tisíc obyvatel. Navíc do Česka přichází zmutovaný typ chřipky H3N2, se kterým nebyla česká populace již dlouho v kontaktu. O to může být prakticky každoroční epidemie chřipky rozsáhlejší než v předchozích letech.

Dětští lékaři mají plné ordinace

Odborníci varují před podceněním nemoci. „Podle rozsahu onemocnění v západní Evropě očekáváme, že letos bude mít chřipka i u nás mnohem horší průběh než dříve,“ říká hlavní hygienik Michael Vít.

Epidemie vypukla tento týden například na Hodonínsku. „Za uplynulý týden máme hlášeno dva tisíce dvacet pět lidí s akutním respiračním onemocněním na sto tisíc obyvatel. Překročili jsme tedy epidemický práh. Jde o působení různých druhů respiračních virů, mezi nimiž stále roste i podíl klasické chřipky,“ uvedl vedoucí epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice Hodonín Libor Šmíd.

Plné čekárny zaznamenali především dětští lékaři. Podle nich se počet malých pacientů zvýšil markantně. „Přijde k nám tak čtyřicet dětí denně, v pondělí jich bylo šedesát. Nejčastěji u nich zjistíme virové infekty horních cest dýchacích,“ nastínila situaci v Blansku lékařka Helena Kotlánová. Podle ní bacily tělo člověka napadnou hlavně v uzavřených místnostech nebo v hromadném dopravním prostředku. Jakmile mají děti zvýšenou teplotu, jsou unavené nebo je bolí svaly, měli by být rodiče v pozoru. „Chřipku od virózy sami poznají těžko. Děti by však tyto nemoci přecházet neměly. Může je pak trápit třeba zánět středního ucha,“ dodala lékařka.

Chřipka řádí nejenom v Česku

Onemocnění se přitom nemusí vyhnout ani ten, kdo by se nyní nechal proti chřipce očkovat či začal pravidelně cvičit a jíst zdravě. Podle epidemiologů je již pozdě.

Ne všichni lidé navíc na očkování proti chřipce dají a zkoušejí tradičnější postupy. „Myslím si, že nejlepší obrana proti chřipce je zalézt do postele a dát si lipový čaj, vypotit se a chřipku pořádně vyležet. Nejsem zastánkyně očkování a nikdy jsem to nezkusila. Podle mě je mnohem lepší jak u dětí, tak u dospělých, nemoc prodělat, než se jí bránit nějakou chemií,“ říká Miroslava Vajgantová, důchodkyně z Domažlic.
Navíc podle odborníků nejde ve všech případech evidovaných onemocnění ve skutečnosti o chřipku. „Rozlišuji chřipku a chřipkovité onemocnění. Za těmito nemocemi stojí působení řady virů a bakterií. I dnes z desetitisíců nemocných má skutečnou chřipku jen část z nich,“ říká epidemiolog Petr Pazdiora.

Češi nejsou jediní, které nyní bude kosit chřipka. Prakticky celá západní Evropa je ve stadiu plošné epidemie a až na Portugalsko a Irsko všude nemocnost stoupá. V některých státech jako Itálie, Švýcarsko, Belgie, Nizozemsko či Dánsko dokonce velmi pronikavě.

Jak léčíte chřipku? Klasickou medicínou, homeopatiky nebo vitamíny? Hlasujte a diskutujte na www.denik.cz/chripka

Chřipková epidemie bude trvat šest až osm týdnů

Nechat se očkovat proti chřipce nyní, není vhodné, říká vedoucí Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty UK v Plzni Petr Pazdiora.

Za letošní epidemií stojí údajně chřipka typu H3N2. Proč zrovna tento typ?

U viru chřipky dochází k neustálé obměně. Čím více se změní, tím méně lidí s ním má nějakou předchozí imunologickou zkušenost. V posledních dvou letech se uplatňovala chřipka typu H1N1. Nyní se objevila H3N2, s níž se lidé poměrně dlouho nesetkali. To zejména platí u mladší věkové skupiny.

Jsou očkovaní lidé ve výhodě?

Každoročně se před následující sezonou vytipuje očekávaný virus chřipky, který by mohl volně cirkulovat po světě. Loni se výrobci trefili do složení vakcíny, takže virus, který nyní cirkuluje, je totožný s kmenem, který je obsažen ve vakcínách pro letošní sezonu. Očkovaná populace je tedy chráněna, ovšem ochrana nikdy není stoprocentní. Očkování je důležité zejména pro starší lidi, chronicky nemocné se srdcem či cévami a podobně.

Má smysl se očkovat nyní?

V tuto chvíli bych očkování nedoporučoval. Není to ani investice do budoucna, protože příští rok zde bude zase cirkulovat další obměna viru. Důležité je se nechat očkovat během listopadu a prosince, přičemž ochrana trvá přibližně šest měsíců. Jestliže se necháte naočkovat dnes, ochrana se vytvoří za dva až tři týdny. A nelze vyloučit, že se během té doby nakazíte virem a získáte mylný dojem, že očkování je na nic. To je problém lidí, kteří odkládají očkování na poslední chvíli.

Jaký očekáváte průběh letošní chřipkové epidemie?

Většina těchto epidemií probíhá republikou po dobu šesti až osmi týdnů. Dá se očekávat, že v následujících týdnech bude přibývat okresů, které překročí takzvaný epidemický práh, tedy kde bude 2000 případů onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Během těch osmi týdnů může onemocnět 10 až 15 procent obyvatel, tedy zhruba 150 tisíc lidí. Může docházet i k nárůstu úmrtnosti lidí, kteří trpí chronickými kardiovaskulárními onemocněními, či starších lidí. Odhaduje se, že nárůst úmrtí kvůli chřipkovým onemocněním může být až 2500 ročně. V Plzeňském kraji, který má přibližně 550 tisíc obyvatel, by mohlo jít o 100 až 150 lidí, kteří zemřou v souvislosti s epidemií chřipky.

Co mohou lidé proti onemocnění nyní ještě dělat?

V tuto chvíli více méně nic. Je důležité, pokud dojde k onemocnění v rodině, aby ostatní udržovali maximální osobní hygienu, často si myli ruce, průběžně větrali místnosti. Ten, kdo kašle, by měl používat kapesník. Nyní na prahu chřipkové epidemie asi není smysluplné začít se otužovat a žít zdravě. Obecně se ale doporučuje zvýšit přísun přírodních vitaminů z kyselého zelí, česneku či citrusů. Ale nikomu to negarantuje, že neonemocní. (šp)