Počet nemocných podle údajů hygieniků průběžně stoupá, hranice epidemie, která je kolem 1700 nemocných na sto tisíc obyvatel, je ale stále v nedohlednu. Chřipce se dá účinně bránit očkováním, přesto je proočkovanost poměrně nízká. Senioři nad pětašedesát let a pacienti se závažným chronickým onemocněním se mohou nechat naočkovat zdarma u kterékoli pojišťovny, některé z nich nabízely bezplatné očkování všem zájemcům.

O očkování proti chřipce přesto moc velký zájem není. „Mohu potvrdit, že lidé se proti chřipce bojí očkovat. Zejména mladší ročníky tyto vakcíny nelákají. Proto se nám opravdu jen výjimečně stává, že je někomu na recept vydáme. Jedná se spíše o důchodce. A to přitom zdravotní pojišťovny na ně přispívají. Na druhé straně jsou poměrně oblíbené vakcíny proti klíšťatům," porovnávala magistra z lékárny v místecké poliklinice. Jak dále dodala, sama očkovaná není. „Je ale možné, že až budu starší, naočkovat se proti chřipce nechám," zamyslela se lékárnice.

Kdo se nenechá očkovat, měl by jako prevenci před chřipkou dbát na hygienu, zejména mýt si ruce mýdlem před jídlem, nemnout si oči a obličej. Hygienici a lékaři doporučují nenavštěvovat místa s velkou koncentrací lidí, pokud možno vyhýbat se kontaktu s nemocnými a zvýšit přísun vitaminu C.

Spíše na prevenci před chřipkou spoléhá Radek Chlebek z Frýdku-Místku. „Zatím jsem neuvažoval, že bych se proti chřipce nechal u svého lékaře naočkovat. Protože ale chodím často do lesa, na klíšťata očkovaný jsem. Řekl jsem si, že nebudu riskovat," řekl devatenáctiletý mladík.