Těmto zvířatům se teď snaží pomoci i Češi. Minulý týden dorazil do republiky historicky první kamion se čtyřiceti chrty, o které se díky sdružení Adopce chrtů postarají tuzemští zájemci. Jednou z těch, která se rozhodla adoptovat traumatizovaného psa, a zachránit mu tak život, je i Lucie Rašková z Ostravy-Staré Bělé. Ta si domů přivezla minulý týden z obce Okrouhlé Hradiště na Tachovsku, kam dorazil transport chrtů, osmiměsíční fenku Sky. „Před časem rodiče mého muže přišli o pejska, a tak začali uvažovat o tom, že by dalšího přijali z útulku,“ vzpomíná Rašková, která začala ihned prohledávat internet.

Rozhodla se pomoci

Při procházení jednotlivých útulků narazila na stránku www.adopcechrtu.eu. „Když jsem zjistila, jak se věci mají, ihned jsem se rozhodla pomoci. První nápad byl finanční příspěvek, ale při dalším studování charakteru a povahy těchto pejsků mi přirostli k srdci. Jednoduše řečeno jsem se do nich zamilovala,“ popisuje cestu k nové čtyřnohé kamarádce její majitelka. Ta má doma už dvě fenky jorkšírského teriéra a kocoura. „Nový přírůstek se stal ihned miláčkem rodiny včetně ostatních zvířat.

Popsat lásku a vděk, které dávají tito pejsci, jež nikdo předtím nepohladil, je téměř nemožné,“ říká nadšeně. Co vše musela udělat k získání psa? „Poslala jsem informace o naší rodině, jak staré jsou děti, kolik a jakých máme zvířat. Podle toho byl pro nás také pejsek vybrán. Pak bylo potřeba ještě zaplatit 4500 korun, jako poplatek za kastraci, veterinární ošetření, odčervení, vakcinaci a transport z Irska,“ tvrdí Rašková, podle jejíchž slov jsou tito psi běžně vražděni kvůli hloupostem.

Pouze trénink a pach klece

„Nevím, čím vším si za svůj krátký život musela projít, ale většina těchto psů zná pouze tréninky a pach klece,“ míní Rašková. „Třeba moje kamarádka, která se také rozhodla pejska adoptovat, má dvouletou fenku Pride. Ta byla určena k utracení. Proč? Běžela ve svém prvním a zároveň posledním závodě příliš pomalu a skončila poslední,“ přibližuje smutnou pravdu.

„Nádherní dostihoví chrti jsou ve Velké Británii a Irsku z velké části pouze nástrojem k vydělávání peněz. O mnoho lépe na tom nejsou ani psi zmíněného plemena ve Španělsku, kde se ve velkém využívají k lovu,“ tvrdí Lucie Mirič ze sdružení Adopce chrtů. „Tyto psi znají lidé v Česku většinou jen z televize, jak si vesele závodí. Už však nevidí, jak dožívají v nelidských podmínkách jako odpad. Není žádnou výjimkou, že jsou po nepřesvědčivých výkonech buď zastřeleni, nebo oběšeni,“ odkrývá děsivou pravdu Mirič s tím, že další transporty ohrožených chrtů budou následovat.