Lidé, kteří tudy chodí pěšky, mluví o velké změně k lepšímu. „To víte, že jsem to přivítala," řekla Deníku sedmdesátnice z Bruzovic, která si včera dopoledne nový chodník prohlédla. „Je krásně udělaný," shrnula důchodkyně. Hlavně ale kvituje, že chodník je vyloženě praktický. „Jezdí tu hodně aut, bylo to tu dost nebezpečné. Určitě to není zbytečné," prohlásila žena.

Starosta Sedlišť Jaromír Krejčok připomněl, že staveniště bylo předáno na konci března. „Řekněme, že od 7. dubna tam byl čilý stavební ruch. Vše bylo dokončeno 31. července. Bylo to náročné, ale stavbou století bych to asi nenazýval," usmál se Krejčok. Podle něj však rozhodně platí, že výstavba chodníku patřila mezi priority obce. Náklady na akci jsou vyčísleny na 5,73 milionu korun bez daně. Pětaosmdesát procent tvoří dotace, zbývajících patnáct procent nákladů hradí obec.

Jaromír Krejčok konstatoval, že bezpečnost dopravy na silnici III/4731 se řešila celkem asi devět let, a to ve třech etapách. „Nyní už máme podél té silnice v Sedlištích všechno hotovo," pravil starosta. Nejde jen o to, že mezi obcemi chodí často pěšky důchodci nebo maminky s kočárky. Nový chodník k Velicestě pomůže také dětem z Bruzovic, které od šesté třídy navštěvují sedlišťskou školu. Navíc část dětí, které bydlí blíž k Sedlištím, takto dochází i do mateřské školy.

Bude i cyklostezka?

Sedlišťský starosta potvrdil, že obec nyní uvažuje o projektu, který by pomohl cyklistům i chodcům ve směru na Frýdek-Místek. „Jednáme s majiteli pozemků, které sousedí se silnicí II/473, a skutečně uvažujeme o tom, že podél silnice by se realizovala smíšená cyklostezka. Pokud to bude reálné, chceme, aby vznikla v rámci programovacího období do roku 2020," naznačil Jaromír Krejčok. Smíšená cyklostezka by podle něj vedla zhruba k poslední nemovitosti před Frýdeckým lesem, dál to není reálné. „Těžko můžeme investovat do stezky na cizím katastru," vysvětlil Krejčok.

Zatímco v Sedlištích je hotovo, v Metylovicích se stavba chodníku teprve chystá. Chodník v budoucnu spojí základní školu s obecním úřadem, respektive s autobusovou zastávkou u kostela. Součástí stavby, která by měla začít v září, je i oprava stávající dešťové kanalizace a vpravení uličních vpustí. Celkové náklady se odhadují na 865 tisíc korun včetně DPH.

O prázdninách nezahálejí ani krajští silničáři. Ve druhé polovině července oznámili, že zahajují opravy úseků krajských silnic a že nejčastěji půjde o výměnu povrchu. První takovou stavbou byla oprava povrchu silnice III/4681 v Třinci-Tyře. Souvislá oprava více než dvoukilometrového úseku přijde na šest a půl milionu korun, práce by měly skončit dnešním dnem.

Plán souvislých oprav počítá také se silnicemi třetích tříd v Kaňovicích, mezi Pískem a Bukovcem, Kozlovicemi a Lhotkou, opravovat se budou i silnice v Řece a ve Pstruží.