V Bystřici počítají s výdaji 103 milionů korun, z této částky mají tvořit investice bezmála čtyřicet procent. Starosta Roman Wróbel naznačil, že kromě běžných investic, ke kterým patří třeba opravy místních komunikací, jsou v různé fázi přípravy akce, které se letos buď kompletně připraví, nebo přímo zrealizují.

V hojné míře obec spoléhá na zisk dotací. Týká se to i plánu vystavět modulární mateřskou školu.

Obec chce dále vybudovat určitý úsek dešťové kanalizace, připravuje se zateplení dvou bytových domů naproti evangelickému kostelu, v plánu je výstavba chodníků, a to jednak „Na škubni", jednak směrem od pošty k bytovkám. „Ještě chceme zapracovat na obnově veřejného osvětlení," řekl Deníku Wróbel.

Obec si chce z dotace pořídit rovněž hlásiče, které plní funkci výstražného protipovodňového systému, zároveň by však mohlo jít o rozhlas pro případy, kdy v danou chvíli nepoteče voda či nepůjde elektřina. „Spláchli bychom dvě mouchy jednou ranou," poznamenal bystřický starosta.

V obci už desítky let sní o muzeu

Vůbec největší akcí má být oprava bystřického kina. „Půjdeme do toho ale za předpokladu, že získáme dotaci," zdůraznil Wróbel s tím, že letos se připraví dokumentace a další náležitosti, samotná oprava by se mohla stihnout napřesrok. V kině by pak mělo vzniknout i nové infocentrum, v půdních prostorách se navíc uvažuje o muzeu.

„Po něm je dlouhodobá poptávka. Já jsem pětadvacet let v zastupitelstvu. A pětadvacet let se debatuje o tom, že tady chybí muzeum," pravil Roman Wróbel.

Problém je podle něj to, že dotace se vyplácejí až zpětně, ale rozpočet s akcemi musí dopředu počítat. Ve Vendryni mají rozpočet 66,5 milionu korun. „Nemáme žádné rozpočtové provizorium, což je velká výhoda právě při přípravě plánovaných investic a podaných projektech ze začátku roku 2016. Samozřejmě počítáme i s evropskými penězi, které by měly za již zrealizované projekty dorazit letos na obecní účet," shrnul místostarosta Milan Zakřevský.

Co se tedy chystá? „V rámci zvýšení bezpečnosti je to výstavba chodníku od škol ke kulturnímu domu Czytelnia, a to zhruba za tři miliony korun. Když jsme u chodníků, připravuje se výstavba chodníků v centru od Čornovského směr Moržol podél stávající silnice I/11," uvedl Zakřevský. Dodal, že by se měla přiblížit realizace sdružené cyklostezky s chodníkem od škol na třineckou Sosnu.

„Studii již máme na stole, ale čekají nás ještě obsáhlá jednání a hledání podružných investic," naznačil vendryňský místostarosta Milan Zakřevský.