Například Obecní úřad ve Fryčovicích chystá instalaci kamerového systému mateřské školy, základní školy a obecního úřadu. Do prostoru školky navíc bude systém rozšířen o biometrický přístupový systém, který zabezpečí vstup jen rodičům a vyjmenovaným oprávněným osobám na základě otisku prstu. „Považuji to za všestranně nejbezpečnější a nejjednodušší systém," řekl starosta Fryčovic Leo Volný.

Výběrové řízení bude podle něj vyhlášeno v co nejkratší době, prozatím chce starosta rodičům vysvětlit princip nového zabezpečení a získat od nich zpětnou vazbu. „Nechceme, aby rodiče byli postaveni před hotovou věc a aby byli k něčemu nuceni. Teď mají prostor se vyjádřit. Nechci, aby žili ve strachu, kde všude bude kolovat otisk jejich palce. Otisk se převádí do číselných údajů," konstatoval Volný.

Úřad pro ochranu osobních údajů takový způsob legitimace ve školkách nezakazuje. „Podstatné je to, zda dochází, či nedochází ke zpracování biometrických údajů," míní mluvčí úřadu David Pavlát.

Pokud by existovala databáze neupravených otisků prstů, považuje Úřad pro ochranu osobních údajů takové zpracování v případě škol a školek za nepřiměřené a neoprávněné. Doporučuje proto zvolit elektronické zabezpečovací systémy, které neuchovávají otisk prstu, ale které zpracují obraz prstu. V praxi to funguje tak, že vznikne jedinečná šablona, která po zpracování matematickými operacemi nebude volně čitelná a nepůjde z ní zpětně otisk prstu rekonstruovat.

„Tento nový identifikační údaj unikátní kód nelze považovat za citlivý údaj ve smyslu zákona o ochraně osobních údajů. Čtečka otisků prstů těchto systémů pak nečte otisk prstu konkrétní osoby jako celek, ale čte pouze několik unikátních bodů z obrazu prstu a porovná je s referenčním vzorem," vysvětlil David Pavlát. Stejný způsob zabezpečení zvažují také další tuzemské školky. Jinde spoléhají na čipy, posílenou službu na vrátnicích nebo kamerové systémy. Například ve Frýdku-Místku se podle mluvčí magistrátu Jany Matějíkové varianta vstupu do školek na základě otisku prstu neřeší. Radnice před časem provedla bezpečnostní test, při němž zkoumala, jakým způsobem se někdo nepovolaný může do škol a školek dostat. Některé školy dopadly výborně, některé hůře. Na zvýšení zabezpečení školních budov pak město vyčlenilo další dva miliony korun.