Částka, kterou lidé za svoz odpadů zaplatí, je nejvyšší, jakou povoluje zákon. Podle radních však přesto nestačí na úhradu skutečných nákladů a likvidaci komunálního odpadu musí město částečně dotovat ze svého rozpočtu. Oproti letošnímu 484 korunám Frýdlanťané příští rok za odpady zaplatí rovných pět set korun. Polovina z této částky je paušál za osobu a rok a ve Frýdlantu zůstává na maximální zákonné hranici 250 korun.

Druhá polovina se vypočítává ze skutečných nákladů obce na sběr a svoz netříděného odpadu v předchozím roce. „Skutečné náklady na sběr a svoz odpadů vloni činily více než tři a půl milionu korun. Když tyto náklady rozúčtujeme mezi zhruba deset a půl tisíce poplatníků, dojdeme k částce 334 korun na osobu. Podle zákona o místních poplatcích však může tato částka činit maximálně 250 korun,“ vysvětlil místostarosta Frýdlantu nad Ostravicí Bohumil Dolanský (KDU-ČSL).

O něco dráže vyjde příští rok ve Frýdlantu nad Ostravicí i umístění reklamy na veřejných prostranstvích a pronájem ploch na reklamní akce nebo filmování. Naopak zlevní poplatky za umístění cirkusů, lunaparků a podobných atrakcí. Z vyhlášky navíc město úplně vypustí poplatky za vyhrazení trvalého parkovacího místa.