„Jsou to nervy, úplně jsem se klepala,“ prohlásila dívka po svém posledním hodu kostkou. Proč se přihlásila? „Protože mě Člověče baví. Občas si ho zahraju s rodinou,“ konstatovala Kubaláková. Prvním gratulantem byl tatínek Milan. Fandil a staral se o pitný režim. „Podával jsem jí vodu,“ smál se otec držitelky poháru. „Ona byla v takovém stresu, že mě pořád posílala pryč,“ pravil.

Druhé místo obsadila desetiletá Michaela Gřundělová, třetí skončil teprve osmiletý Šimon Zajíček. Čtyřčlenné finále se odehrálo výjimečně na větším hřišti. „Kobercové Člověče“ je přehlednější pro hráče i diváky a větší byla rovněž kostka, která o výsledcích rozhodla.

Věkové kategorie by neměly smysl

Člověče si v sobotu s chutí zahráli i dospělí. „Přihlásil jsem se, protože rád soutěžím. Snažil jsem se, zprvu jsem vyhrával, ale do finále jsem nepostoupil,“ shrnul 44letý Stanislav Michalák, který soutěž označil za dobrý nápad. Člověče se nedá nijak trénovat, vítězem se tak může stát úplně každý. „Je to o štěstí,“ pravil Michalák. Stejně to viděla i Květa Zbavitelová. „Není to o trénování, ale o náhodě,“ uvedla žena, která celou dobu fandila sedmiletému synovi. „Hrál dobře. Příští rok jdeme znova,“ plánovala.

Soutěž, ve které nehrál věk žádnou roli, se konala už podruhé. „Je to víceméně o hodu kostkou. Proto jsme nezaváděli žádné kategorie,“ smál se vedoucí oddělení při SVČ Jiří Šnapka. Původně se přihlásilo na padesát hráčů, nakonec jich přišlo osmadvacet. V drtivé většině i s doprovodem. „Hlavně mě těší, že si tu chodí zahrát i rodiče. Hráli skoro všichni,“ radoval se Jiří Šnapka.

Člověče je pro diváky, u pexesa fandit nelze

To, že soutěž pořádá právě Středisko volného času Klíč, je logické. „Máme tady klub deskových her, který se schází vždy každou středu. Už v lednu jsme dělali pexeso,“ připomněl Šnapka nedávný republikový šampionát. - více ZDE

Když měl porovnat atmosféru obou soutěží, přeci jen jeden podstatný rozdíl našel. „U Člověče se mohou všichni dívat, mohou komunikovat, u pexesa se to nesmí. Do místnosti kromě hráčů a rozhodčích už nikdo nemůže,“ popsal Jiří Šnapka, který má na starosti i turistický oddíl KAM.

Finálové kolo si v sobotu natáčela na kameru devětadvacetiletá maminka z Frýdku–Místku. Jméno neprozradila, také ona se však dobře bavila. „Přišli jsme celá rodina. Je to super, byli jsme tady i na pexeso,“ podotkla.