Finišování prací potvrdil ředitel Muzea Beskyd Frýdek-Místek Stanislav Hrabovský. Zcela hotovo by podle něj mělo být v listopadu nebo v prosinci. Opravy za přibližně pět milionů korun se týkají části fasády a střechy věže zámku. „Komplikace nebyly, protože jsme věděli, jaký je stav trámů. Akci jsme připravovali tři roky, takže byla dobře podchycená. Malá část trámoví kopule, tedy nějaké barokní trámy, mohly být použité. Byla to ale opravdu malá část, zhruba pět procent dřevní hmoty, která tam nahoře je," řekl Hrabovský s tím, že zbytek trámů odstranili a nechali na míru vyrobit.

Ve věži stavebníci našli starší tiskoviny ovšem ne takového data, jak by se u pamětních předmětů dalo předpokládat. „Tiskoviny byly poměrně novodobé. Nebyly to věci staré padesát sedmdesát let, jak jsme čekali," dodal ředitel. Vedení muzea už ví, jaké poselství příštím generacím ve věži přenechá. Podle ředitele je to ale tajemství veřejnost se podrobnosti dozví až po uložení předmětů.

Moravskoslezský kraj, který zámek vlastní, plánuje brzy další stavební akci. Určující bude, zda jako žadatel získá dotaci. Rozhodnutí obdrží v následujících měsících. „Měla by se dělat revitalizace zámku ve Frýdku včetně obnovy expozice. To znamená, že by se stálá expozice Beskydy příroda, lidé, která je v prvním patře kolem prvního zámeckého nádvoří, totálně rekonstruovala," řekl ředitel Muzea Beskyd s tím, pokud dotace vyjde, počítá se i s rekonstrukcí vnitřního nádvoří.

V dalších letech by se nového kabátu mohl dočkat i zbytek fasády zámku. Pokud podle Hrabovského zastupitelé kraje investici schválí, bude se pokračovat částí fasády ze strany zámeckého parku.