Utvoření koalice potvrdily všechny tři partaje. V třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice většinu třiadvaceti hlasů – jedenáct zastupitelů za ČSSD, osm za hnutí ANO a čtyři za KDU-ČSL.

„Podepsali jsme koaliční smlouvu s hnutím ANO a KDU-ČSL. Našli jsme velkou programovou shodu všech tří stran a věříme, že tato koalice posune Frýdek-Místek zase kupředu,“ stojí ve společném prohlášení nové koalice.

Magistrát Frýdku-Místku.
Volby ve Frýdku-Místku: vítězství ČSSD, v závěsu Naše Město F-M a ANO

V dohodě se počítá s tím, že ČSSD obsadí podle vlastního návrhu pozici primátora a dvou náměstků, ANO nominuje dva náměstky, KDU-ČSL jednoho náměstka primátora. V této chvíli už týmově pracují na programovém prohlášení.

Magistrát ve Frýdku-Místku.Zdroj: Deník / Lukáš Morys

Dosavadní koalici tvořila ČSSD s hnutím Naše Město F-M, KDU-ČSL a hnutím ANO. Mezi hnutím Naše Město a sociálními demokraty se ale v posledních měsících koaličního vládnutí rozhořely značné spory a ve volební kampani se vůči sobě vzájemně vymezovali.

„Obžalované osoby v žádném případě nezískají naši přímou ani nepřímou podporu,“ poznamenali v neděli zástupci hnutí s odkazem na ČSSD, jejichž několik zastupitelů včetně primátora Michala Pobuckého čelí obžalobě.

Magistrát ve Frýdku-Místku.
Tak jste rozdali karty ...

V Třinci či Frýdlantu koalici neřeší

TŘINEC

V hutnickém městě není po volbách skoro co řešit, protože třinečtí voliči rozhodli zcela jasně. Hnutí Osobnosti pro Třinec v čele se současnou primátorkou Věrou Palkovskou získalo ve 33členném zastupitelstvu hned 21 míst, čímž proti minulým komunálním volbám posílilo o pět křesel. Z devíti stran či hnutí, které šly v Třinci do voleb, se s neúčastí v zastupitelstvu musí smířit pětice.

Ostrouhali zejména sociální demokraté, kteří v minulých volbách získali šest mandátů, nyní to je čistá nula. Rovněž komunisté jsou na nule oproti třem křeslům z posledních voleb. Shrnuto a podtrženo, co se povolebního jednání týká, není s trochou nadsázky vlastně co řešit.

FRÝDLANT N. O.

Jednoznačným výsledkem dopadly volby i ve Frýdlantu nad Ostravicí. Komunální volby v desetitisícovém městě ovládlo uskupení Pro Frýdlant v čele se stávající starostkou Helenou Pešatovou. Hnutí Pro Frýdlant získalo téměř dvě třetiny všech hlasů a v jednadvacetičlenném zastupitelstvu bude barvy hnutí hájit šestnáct zastupitelů.

Helena Pešatová
Starostka Frýdlantu zdrtila ve volbách konkurenci, slaví i třinecká primátorka

JABLUNKOV

Zajímavý povolební vývoj slibují výsledky voleb v nejvýchodnějším městě české republiky Jablunkově, kde bylo ve hře 21 míst ve zdejším zastupitelstvu. Vítězem voleb se stala KDU-ČSL, jejímž lídrem je stávající starosta Jiří Hamrozi v zastupitelstvu má osm míst (doposud 4). Druhá ČSSD má pět křesel (doposud 6). Logicky se sice nabízí koalice těchto dvou stran, což je vzhledem k posledním čtyřem letům spíše nereálné, ale velice pravděpodobně budou rozhodovat jedinci (kteří jsou maximálně ve dvojici) z ostatních stran a hnutí, které se do zastupitelstva dostaly. Ti jsou ale z pěti stran či uskupení, takže jakým směrem se vydá Jablunkov v příštích čtyřech letech, je těžko odhadnout.

PASKOV

Podobně jako před čtyřmi lety dopadly volby v Paskově. Vyhrálo uskupení Za lepší obec se sedmi mandáty, druhé je sdružení KSČM a nezávislých kandidátů, které obsadí šest křesel v zastupitelstvu. Početně stejné to u obou „partají“ bylo po minulých volbách. Do zastupitelstva se dostaly i zbývající tři kandidující subjekty.

Magistrát města Frýdku-Místku.
Prohlédněte si 43 zastupitelů Frýdku-Místku