„Knihovny se samozřejmě snaží vyjít vstříc čtenářům i v této nelehké době, kdy dle nařízení vlády fungují v omezeném režimu. Jsme rádi, že čtenáři během pandemie nezanevřeli na četbu, pořád mají potřebu si knihy půjčovat. Letos jsme zavedli i nějaké novinky, jako například „Donáškovou službu“, která je určena starším, nemocným nebo zdravotně postiženým občanům Čeladné,“ říká Dana Kosňovská.

Takto bude vypadat nový parkovací dům na třineckém sídlišti Sosna.
Co na něj říkáte. Parkovací dům pro ucpané sídliště Sosna v Třinci za 45 milionů

Zdejší knihovna funguje také jako turistické informační centrum a poskytuje navíc informaceo autobusových nebo vlakových spojích, o provozní době obecního úřadu nebo pošty, informace o telefonních číslech lékařů i dalších institucí atd.

Akce pro veřejnost všem chybí

„Naše knihovna před covidem organizovala pro veřejnost hodně zajímavých kulturních akcí, a o ty je život v Čeladné ochuzen. Byly to besedy o známých spisovatelích, hudebně-literární podvečery či text-appealy, cestopisné a další zážitkové přednášky s obrazovým doprovodem. A kromě toho samozřejmě knihovnické lekce pro děti a mládež,“ vypočítává aktivity knihovny Dana Kosňovská.

Rodinné neshody podle policie, žárlivost podle okolí, to může být  příčinou vraždy ženy a sebevraždy muže z Frýdlantu nad Ostravicí v Beskydech, březen 2021.
Smrt dvou lidí, rodinná tragédie ve Frýdlantu. V okolí se hovoří o žárlivosti

Provoz knihovny je nyní zajišťován pomocí výdejního okénka. „Stejně jako jiné knihovny půjčujeme knihy pouze po předchozí domluvě a v předem domluvený čas u vstupních dveří. Knihy si čtenáři můžou vyhledávat v online katalogu knihovny a objednávat telefonicky nebo e-mailem. Poté je připravíme k vyzvednutí, denně vyřídíme i desítky telefonátů a e-mailů našich čtenářů. Počet výpůjček za loňský rok oproti předešlému roku o něco málo poklesl, ale čtenáři si půjčují více titulů najednou než obvykle. S výběrem knih na požádání ráda pomůžu a většina čtenářů si tuto „službu“ docela oblíbila. Jsme menší knihovna a výhodou tedy je, že už znám jejich čtenářský vkus,“ poznamená čeladenská knihovnice.

Děti v knihovně.Děti v knihovně.Zdroj: Informační centrum Čeladná

Že je v obci zájem také o bezkontaktní výpůjčky, o tom vypovídá i počet návštěv od ledna zhruba do poloviny března,, kdy knihovna eviduje 325 návštěv a počet vypůjčených titulů je 1 480. O co mají čtenáři největší zájem? „Nejvíce půjčují nově vydané tituly – novinky, převážně detektivky a knihy současných českých autorů. U děti a mládeže jsme v této době zaznamenali zvýšenou poptávku hlavně po povinné četbě. Celkový počet se nijak dramaticky nemění. V letošním roce přibyli hlavně mladí čtenáři,“ dodává Dana Kosňovská.