Dorazila hasičská jednotka z Nošovic, ale i specialisté z USAR, týmu určeného k prohledávání a záchraně lidí v městském prostředí z Ostravy, či kynologové z Hlučína. Pracovali podle scénáře, který říkal, že příčina výbuchu ani počet zasypaných nejsou známé. „Zasypaní byli tři, dva přežili, jeden byl obětí výbuchu,“ doplnila mluvčí krajských hasičů Kamila Langerová.

Takto dramatické cvičení hasičů
zachytili studenti fotografie z Ostravy-Poruby

Vyprošťování samotné přišlo na řadu až po průzkumu a zabezpečení zřícených domů. Pro hasiče to podle ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Radima Kuchaře představovalo cennou zkušenost, jelikož zásahy po rozsáhlém zřícení budov s celkovým narušením statiky jsou velmi náročné a vyžadují přípravu. Nošovického cvičení se zúčastnili i specialisté, kteří nedávno pomáhali v Turecku při odstraňování následků silného zemětřesení.

Požár bytu ve Frýdku-Místku, květen 2023.
Požár ve Frýdku-Místku poškodil celý byt, 13 osob muselo být evakuováno

„Léta byly ty domy prázdné a nic se kolem nich nedělo. Když se tu začali sjíždět hasiči, bylo nám jasné, že je to kvůli nim,“ popisovali lidé z okolí, kteří si podívanou nenechali ujít.

Hasiči posléze pomohli s demolicí objektů, které byly vykoupeny kvůli lepšímu dopravnímu spojení zdejší průmyslové zóny s dálnicí D48. Vyčištěné pozemky předá kraj do správy silničářům, kteří by zde napřesrok měli začít budovat nový přivaděč.