Můžete říct, jaký je největší smysl preventivních cvičení?
„Takovým nejzásadnějším důvodem, proč se vůbec takovéto akce integrovaného záchranného systému, do kterého kromě hasičů patří zdravotníci a policisté, dělají, je ten, aby se prověřilo, jak by byly složky schopny při skutečné nehodě, požáru nebo jiné velké havárii reagovat. Hodnotí se samozřejmě nejen rychlost a pohotovost, ale jak mezi nimi funguje spolupráce, na jaké je úrovni. Při nehodách kolikrát o životě a smrti rozhodují sekundy.“
Dá se odhadnout, kolik preventivních cvičení za rok v našem regionu děláte?
„Poměrně dost. Konkrétně na území Frýdecko-Místecka se profesionální hasičské sbory z Frýdku-Místku, Třince a Nošovic podílejí celkem na třiceti akcích. Další ještě samozřejmě dělají dobrovolné jednotky. Jejich akce už ale neevidujeme.“
Na co tyto akce bývají zaměřeny?
„Většinou je simulován velký požár a větší nehoda. Také se může jednat o únik chemikálie a záchranu osob.“
S kým spolupracujete, když cvičení v nějaké obci pořádáte?
„Pokud se připravuje nějaká akce, tak je nutné dopředu se domluvit s vedením jednotlivých obcí, protože se musí domluvit místo, na kterém preventivní akce proběhne. V této souvislosti musíme velmi pochválit dobrovolníky, kteří nám s tím dost pomáhají. Obecně lze říct, že radnice tyto preventivky podporují, neboť si uvědomují, že se nějaké neštěstí může stát kdykoli a kdekoli, takže prevence je opravdu na místě.“
Většinou máte při těchto akcích figuranty z řad studentů. Jaké s nimi máte zkušenosti?
„I s těmito studenty ze středních škol požární ochrany a zdravek máme ty nejlepší zkušenosti. Vždy je pro zasahující hasiče lepší, když během cvičení zachraňují živé osoby než nějaké figuríny. Zásah je díky nim mnohem věrohodnější.“
Pamatuje si ze své praxe, že by se při nějakém preventivním cvičení někdo skutečně zranil?
„U Hasičského záchranného sboru ve Frýdku-Místku sice pracuji už poměrně delší dobu, jenže si naštěstí na žádný úraz na preventivní akci nevzpomínám.“