Dohromady mají čtyřicet členů. Kromě příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky je v týmu také lékař a rovněž kynologové se psy,“ uvedl Petr Kopáček, tiskový mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky, s tím, že námětem cvičení je fiktivní letecká havárie, která mimo jiné způsobí destrukci budov. „Čeští záchranáři budou ve vojenském výcvikovém prostoru u města Žagaň procvičovat činnost při vyhledávání a záchranně lidí zavalených troskami zřícených budov,“ dodal Kopáček.
Výbavu obou českých USAR odřadů tvoří celkem třináct speciálních vozidel. Naši záchranáři mají ve vybavení i elektronické vyhledávací zařízení, vyprošťovací techniku, izolační dýchací přístroje a další prostředky. Oba USAR odřady jsou soběstačné. COOperation 2008 potrvá až do pátku. Čeští záchranáři se obdobných cvičení v Polsku účastní již tradičně, v loňském roce se jednalo o cvičení PSTRAZE 2007.
„Vyhledávací a záchranný odřad – USAR odřad – patří mezi speciální ad hoc vytvářené jednotky, díky kterým mohou hasiči poskytovat pomoc i v mezinárodním měřítku,“ vysvětlil Petr Kopáček, tiskový mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky. Jedná se o tým vycvičený a vybavený na vyhledávání a záchranu osob ze zřícených budov. Tato jednotka je připravena během několika hodin vyrazit a poskytnout pomoc v zahraničí. Čeští záchranáři například úspěšně pomáhali na podzim roku 2005 v zemětřesením postižených oblastech Pákistánu nebo o dva roky dříve po katastrofálním zemětřesení v íránském Bamu a v Alžírsku. „Čeští záchranáři specializovaní na vyhledávání a záchranu osob však zasahují i v České republice. Stačí zmínit případ z loňského července, kdy se v Kladně zřítila budova bývalé výrobní haly. Záchranáři tehdy našli a zachránili několik zraněných osob, dva lidi pod troskami zahynuli,“ uzavřel Kopáček.