Tyto okruhy jsou vedeny po území Frýdku-Místku, jsou dlouhé od 12 do 18 kilometrů a na každém z nich je možné udělat několik zajímavých zastávek. K nově značeným cyklookruhům Beskydské informační centrum vydalo i samostatný trojjazyčný informační materiál „Frýdkem-Místkem na kole“ s popisem a přehledem zajímavostí jednotlivých tras, celkovou mapkou a čtyřmi samostatnými mapkami okruhů.

„Cyklisté si mohou projet frýdecký, místecký, skalický a chlebovický okruh,“ vyjmenovala ředitelka Beskydského informačního centra Monika Konvičná. Nejkratší z okruhů je chlebovický, který je dlouhý 12 kilometrů. Cyklisté si na něm mohou připomenout například příběh horlivého kněze a vlastence Bohuslava Uhlíře, který padl při osvobozovacích bojích během 2. světové války a má pomník na místním hřbitově. Zastavit se mohou také v novobarokním kostele svatého Cyrila a Metoděje v Chlebovicích, jehož ozdobou jsou dřevořezby řezbáře Mičulky na kostelních lavicích.

Krásný výhled na přehradu Olešnou, Frýdek-Místek a okolní krajinu pak čeká ty, kdo vyšlapou na 22 metrů vysoukou rozhlednu pod vrcholem hory Kabátice. V pobočkách BIC je v prodeji i turistická známka této rozhledny. Zajímavá je i další zastávka v chlebovickém Domě včelařů Fojtství, kde se nachází včelařské muzeum, prodejna a konají se tu i různé včelařské akce. Po projížďce je možné se pak občerstvit v penzionu Muroňka nebo v Aquaparku Olešná.

Neméně zajímavý je i skalický okruh. Je dlouhý 17 kilometrů. Cyklisté se při jeho projíždění mohou zastavit například v expozici skalického muzea v místním kulturním domě, které je otevřeno vždy první neděli v měsíci nebo po telefonické domluvě. Další zastávkou je skalický pozdně renesanční farní kostel svatého Martina z konce 16. století. Dále trasa vede přes Staré Město, kde je k vidění neorománský kostel svatého Josefa a občerstvení pak poutníky čeká ve stylovém Cyklobaru.

Za zajímavou projížďkou však není třeba jezdit až do okrajových částí města, neboť značený je také patnáctikilometrový místecký okruh. Cyklisté se na něm mohou zastavit například v Jezdeckém areálu Pod Štandlem, kde je možné se projet na koni, v rekreační zóně Olešná s aquaparkem a in-line dráhou, odpočinout si v poklidném prostředí sadů Bedřicha Smetany nebo se pokochat příjemnou projížďkou po cyklostezce kolem řeky Ostravice.

Nejdelší z nově značených okruhů je osmnáct kilometrů dlouhý frýdecký okruh, na kterém cyklisté uvidí v lokalitě Kamenec kapličku Jana Křtitele, která stojí v místech, kde byli na lípách popraveni dva pytláci za svou krádež ryb z panských rybníků. Na Panských Nových Dvorech pak minou kapli svatého Jana Nepomuckého, odkud je krásný výhled na město i Beskydy. Mohou si také projít naučnou stezku Frýdecký les, kde se z informačních tabulí dovědí spoustu místních zajímavostí. Občerstvit se cestou mohou v Penzionu Hrad se středověkou krčmou, nebo také u údajně léčivého pramene v Hájku, kde uvidí také dřevěnou kapli Svatého kříže.

„Z těchto čtyř okruhů jsem si prozatím vyzkoušela dva – frýdecký a místecký, a byla jsem nadšena, velice se mi líbily. Moc jsem si to užila, mohu je vřele doporučit. V nejbližší době si určitě s přítelem projedu i zbývající dva. Okruhy nejsou nijak zvlášť náročné, ale člověk na nich uvidí spoustu zajímavých míst,“ pochvalovala si nové cyklookruhy Simona Krkošková z Frýdku-Místku.