Jejich hosté prý ruší noční klid a narušují veřejný pořádek, proto budou muset další hostinské provozovny ve Frýdku-Místku zavřít dřív. Nařízení, které v pondělí schválili zastupitelé, se týká už šesti podniků ve městě. Nejnověji k nim přibyly provozovny Cihla v Dobrovského ulici, Kraken na sídlišti Slezská a podnik MammaMia u místeckého náměstí v historické části města.

Přes týden budou moci mít otevřeno o půlnoci, v pátek a sobotu pak musejí zavřít nejpozději v jednu hodinu. Zejména na Kraken, kde se pořádají diskotéky, byly podle vedení města stížnosti ve stále větším rozsahu. K podniku MammaMia zase technické služby po každém víkendu posílají uklízecí čety.

„Nejenom, že je tam hluk, ale dochází i k ničení majetku. Je to jediný způsob, který v současnosti obec má, aby mohla nějakým způsobem zasáhnout,“ podotkl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký při pondělním jednání zastupitelů. Před pár týdny tam létaly vzduchem popelnice až na druhou stranu komunikace. Tamní majitel se ale výtkám brání.

„Za celých deset let, co jsem vlastníkem baru, se žádná podobná událost nestala. Já za to snad můžu, jak se v ulici, která nepatří mi, chovají opilí jedinci? Incident se stal hodinu poté, co jsem provozovnu z důvodu vlastních narozenin uzavřel, tak proč za to můžu já? Nesouhlasím s tím, že mi chtějí omezit otevírací dobu. Slibuji, že až obdržím příslušný papír o omezení, podám trestní oznámení,“ řekl Deníku majitel místeckého baru MammaMia Ljubiša Dinčev.

Primátor Pobucký podotkl, že pokud provozovatel nemá tendenci s narušováním nočního klidu a nepořádkem nic dělat, musí zakročit město. „S každým majitelem bylo jednáno, byli tam zaměstnanci odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality, kteří to řešili. Byly tam návrhy na různá opatření, ať si zajistí bodyguarda nebo vyhazovače, který bude dělat pořádek nejenom vevnitř, ale i venku. Většina provozovatelů se k tomu staví tak, že co je venku, to je nezajímá,“ řekl primátor.

Omezující vyhláška nemusí platit natrvalo. Když ale chtěl provozovatel baru Excel na Růžovém pahorku ve Frýdku, kterého se vyhláška dotkla jako první, rozhodnutí zastupitelů o omezení provozní doby zvrátit a doložil to stavebními úpravami, mezi místními politiky dostatečnou podporu nenašel. Regulace provozní doby dalších provozoven u zastupitelů znovu zjitřila nálady.

„Zakážu lidem se bavit jenom proto, že majitel si nedovede udržet pořádek? Nelíbí se mi to, dle mého názoru je toho svazování a omezení hodně, každé další už je nadbytečné,“ podotkl Milan Valach z Klubu opozičních zastupitelů, který se ptal vedení města, jestli nevedou k udržování pořádku jiné cesty. Po další diskuzi ale i on nakonec rozšíření vyhlášky při hlasování podpořil, stejně jako všichni ostatní zastupitelé.