„Jak roste, zima je prostě pryč. I kdyby mrzlo a sněžilo, jak chtělo,“ vyjádřil se při trhání zelených lístků jeden z milovníků medvědího česneku. V podmáčeném paskovském lese u cyklostezky jeho trsy letos, po pravdě, tak brzy v březnu nečekal.

„Medvědí česnek nepatří mezi zvláště chráněné druhy a sbírat jej pro osobní potřebu není zakázáno. Výjimkou jsou rezervace a chráněné krajinné oblasti, v nich zákaz platí,“ informovala Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Zleva Ocelář Martin Růžička, nejproduktivnější hráč základní části extraligy a Marko Daňo, nejlepší střelec dlouhodobé části.
Třinec jde na Litvínov se dvěma králi. Pěkně jsme si to rozdělili, smál se Daňo

Důležité je, jak upozornila, sbírat medvědí česnek šetrně: „Odštípnout jeden dva listy, nevydrancovat všechno a hlavně nevytrhávat s cibulkou.“ Sběr medvědího česneku může v chráněné lokalitě, v regionu je to například CHKO Poodří u Ostravy, přijít až na deset tisíc korun pokuty. Záleží na tom, jak moc sběrač místo poškodí. Řeší to stráž přírody, ale pokud nejde evidentně o drancování, většinou se spokojí s napomenutím.

„Já ho miluju!“ tvrdí o medvědím česneku Tereza Blažíková, která provozuje Tradiční lékárnu ve Frýdku-Místku zaměřenou na přírodní produkty i bylinky. V nabídce má tinktury, nicméně doma je zvyklá užívat ho čerstvý.

Vlk, ilustrační foto.
Predátor na Frýdecko-Místecku rozsápal psa. Při procházce s majitelem

„Obsahuje strašně moc minerálů, je to přírodní antibiotikum, čistí cévy, likviduje cholesterol a především dodává po zimě tělu energii, doslova medvědí dávku,“ chválí Blažíková.

Lékarnice a bylinkářka narazí na medvědí česnek občas i ve sněhu. Že se dá sbírat už teď, nepovažuje za nic neobvyklého. „U nás v Raškovicích jsem si ho teď nasbírala na podmáčeném paloučku," dodala Tereza Blažíková. „Když se blíží jeho květ, nesmí se splést s konvalinkou,“ zakončila.