Cena nese jméno PhDr. Alice Garrique Masarykové, první dcery československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, která kromě mnoha jiných aktivit podporovala vzdělávání v ošetřovatelství. Právě na její popud přijely do Prahy roku 1920 tři zkušené americké sestry s cílem vybudovat zde první ošetřovatelskou školu. Alice Masaryková následně pomáhala zvyšovat prestiž školy i ošetřovatelek samotných.

HC Oceláři Třinec (oslavy mistrovského titulu pro sezonu 2021/2022, 5. 5. 2022). Na snímku zleva Martin Růžička a Erik Hrňa s pohárem.
PODÍVEJTE SE: Oceláři se s mistrovským pohárem podívali i k vysoké peci

Skromná a nenápadná, s velkým upřímným srdcem a čistou duší – to je vítězka Jarmila Morcinková, která pracuje v Nemocnici Třinec přes 30 let. Prošla interním a chirurgickým oddělením, následovalo anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kde pracuje plným úvazkem doposud.

Jarmila Morcinková.Jarmila Morcinková.Zdroj: Nemocnice Třinec

V třinecké nemocnici dále pracuje i jako interní auditor. Při zaměstnání zvládla vysokoškolské studium, a kromě práce ve směnném provozu učí odborné předměty na střední zdravotnické škole, vede kurzy první pomoci, vypomáhá v mobilním hospici a účastní se jako zdravotník letních táborů. Pro Nemocnici Třinec rovněž vytvořila vzdělávací e-learningový portál. Díky svému nasazení si mezi spolupracovníky vybudovala respekt i důvěru a je vyhledávanou mentorkou pro nově začínající sestry.

Finálový galavečer Miss Czech Republic 2022 v Praze ovládla Třinečanka Krystyna Pyszková.
Třinec o víkendu opět bodoval. Po hokeji zamířil do města i titul královny krásy

„Velice si vážíme a ceníme schopností a věrnosti paní Jarky. Několikrát jí byla nabídnuta vedoucí pozice, avšak pokaždé odmítla. Odůvodněním bylo, že nechce odejít z intenzivní péče, neboť by jí chyběly životní příběhy a osudy pacientů, o které se stará,“ doplnila Jana Maštalířová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Třinec.