Výtěžek z koncertu, který se konal v zaplněném evangelickém kostele, míří zejména na nákup nových nemocničních lůžek. „Zkvalitníme tak péči o hůř mobilní nebo imobilní pacienty, kterých v poslední době přibývá,“ poznamenal ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Jiříček.

Dodal, že poděkování patří sponzorům, kteří peníze poskytli ze svých „chudých rozpočtů“. Nemocnici navzdory krizi přispěly firmy, ale také města a obce z regionu.

„Během roku jsme oslovili společnosti i občany v regionu s prosbou o pomoc při financování nákupu zdravotnické techniky. Jsou společnosti, které nám pomohly významným způsobem, velké poděkování ale náleží všem, kteří přispěli byť jen malou částkou. Tradičně to jsou okolní obce a také desítky menších firem, bez kterých bychom si opravdovou benefici vůbec neuměli představit,“ uvedl Jiříček.

„Děkuji i dárcům krve, bez nichž by moderní medicína nemohla fungovat,“ konstatoval. Lékaře i všechny ostatní zdravotníky pochválil za jejich každodenní práci, ke zlepšování kvality péče však poznamenal: „Ty nároky budou ještě vyšší, pacient se v současné době mění opravdu na klienta.“

Muzikanti si zazpívali s publikem

Spirituál kvintet je první česká folková skupina, založena byla už v roce 1960. Ve čtvrtek se setkala s obrovských ohlasem. Mezi její nejznámější současné tváře patří zpěvačka Irena Budweiserová. Kapela vystoupení zaměřila na adventní čas a zazpívala si také s publikem.

Muzikantům se spolupráce líbila. „Je to radost poslouchat zpívající publikum v kraji, kde ještě zpívání nezhynulo,“ zaznělo během koncertu. Lidé si pochvalovali nejen výběr interpreta, ale i místo konání benefice, která v Třinci odstartovala pravou vánoční náladu. Vše bylo umocněno zvláštní atmosférou evangelického kostela, skvělou akustikou a vánoční výzdobou.

„Do čtvrtka se nám díky pomoci sponzorů podařilo zajistit více než jeden milion korun. Z toho je na zakoupení nových lůžek určena částka 638 tisíc korun. Věříme, že do konce roku zajistíme zbývajících 400 tisíc, které jsou na zakoupení lůžek potřebné,“ řekla redakci mluvčí Nemocnice Třinec Lenka Franková.

Kam dál:
Nemocnice plánuje výměnu starých lůžek

V Třinci oceňovali dárce nejvzácnější tekutiny