Ale minimálně v Jablunkově to může znamenat problém, kvůli němuž se lidé naštvou. „Jak to vidím? Mizerně. Poněvadž oni chtějí, abych vrátil svou kancelář v Dukelské ulici, ve které hodlají ten úřad práce zřídit. My jako výbor s tím určitě nebudeme souhlasit,“ řekl v úterý redakci Karel Lysek, předseda jablunkovské organizace svazu tělesně postižených.

Míní, že změna ve vyplácení dávek nemusí být špatná, neboť by odpadlo cestování do Třince. Vadí mu však jiná věc. „Za dvanáct roků, co jsem ve funkci, bych se stěhoval už počtvrté. Já jsem z toho dva dny nespal, pije mi to krev,“ pravil Lysek.

Změny se mají týkat dávek hmotné nouze, příspěvků na péči a právě dávek pro zdravotně postižené.

Lysek je přesvědčen o tom, že úřady by se měly poohlédnout po jiných prostorech. „Spíš by se ale měly zajímat o jiné věci, které nás trápí. Třeba aby byl lepší přístup k doktorům,“ konstatoval zástupce tělesně postižených.

Jak celá věc dopadne, bude jasné možná už v listopadu. „Nemám žádný termín, ale za měsíc je schůze výboru a tam se rozhodne, jestli se to uvolní, nebo ne,“ shrnul Lysek.

Že se změny u výplat dávek opravdu chystají, potvrdila redakci tajemnice třineckého městského úřadu Alena Textorisová. „V současné době probíhají usilovná jednání s úřadem práce, připravujeme se na přechod pracovníků,“ řekla Deníku bez bližších podrobností. Tím, že většinu dávek přestane vyplácet město, se jeho rozpočet sníží zhruba o pětinu.

„Odbor sociálních věcí měl letos rozpočet 210 milionů korun, teď se to bude pohybovat do čtyřiceti milionů,“ naznačilav úterýMichaela Mitrengová, která návrh příjmů a výdajů Třince pro rok 2012 připravuje.