Pedagog se specializací na dějepis a občanskou výchovu totiž vyhrál šestý ročník celostátní ankety o nejinovativnějšího tuzemského učitele. „Porotci Global Teacher Prize Czech Republic ocenili, že dokáže pro své předměty žáky nadchnout. Učivo umí studentům přizpůsobit a do výuky přináší témata, která je oslovují a jsou současná. Zároveň ukazuje žákům smysl učení – proč by se měli dané věci učit, co jim tyto znalosti a dovednosti mohou přinést do života,“ popsal přednosti kantora Lumír Al-Dabagh ze čtrnáctičlenné soutěžní komise. Nejinovativnější český učitel reagoval s překvapením: „Bude to klišé, ale jsem samozřejmě obrovsky poctěn a znamená to pro mne závazek do budoucna!“

Záběry konfliktu.
VIDEO: Učitel v Ostravě se neudržel a napadl studenta. Kde se stala chyba?

Roman Göttlicher žije ve Frýdlantě nad Ostravicí a ve Frýdku-Místku na POJ F≈M vyučuje šestým rokem. Dříve působil na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde přednášel dějiny starověkého Předního Východu. A má za sebou také nepedagogickou dráhu, protože dvanáct let provozoval fit-centrum.

„Asi opět vytáhnu klišé, ale učení je poslání. Navíc mne při této práci baví rozvíjet jak studenty, tak sebe samého,“ prozradil čtyřiačtyřicetiletý kantor. Badatelským pojetím výuky v projektu Dějepis + nahrazuje přednášení či biflování dat různými tvůrčími aktivitami pro třídu. A využívá prý také zkušenosti nabyté při psychoterapeutickém výcviku. O inovativnost se prý snaží ve více ohledech.

Podle šetření SYPO se nyní může na oporu uvádějících učitelů spolehnout 80 procent nastupujících kantorů
Kdo učí, měl by vědět jak. Pomoci mají uvádějící učitelé

„Díky tomu, že jsem byl delší dobu mimo školství, přináším pohled i zvenčí,“ uvažuje Göttlicher, který je třídním učitelem třeťáků - strojařů, ale do ankety ho přihlásili prváci z technického lycea. Zdůrazňuje, že se všemi studenty se snaží budovat vztahy založené na vzájemné důvěře a respektu.

„Jako dějepisář vnímám, že na střední škole jsou nejdůležitější moderní dějiny. Studenty hodně zaujmou témata, kde mají pocit, že jsou o nich osobně. Různá morální dilemata, etické otázky, jak by se asi chovali v podobných situacích,“ líčí Roman Göttlicher a jako příklad uvádí téma holocaustu. Dnešní mladou generaci rozhodně považuje za zvídavou a kreativní.

Netradiční učitelé zahajují hodinu ve 2.A. Zcela vpravo stojí Tomáš Šoltys.
Neznalý by to opravdu nechápal, místo učitelů ve škole učily děti

Hned na druhém místě se v soutěži o nejinovativnějšího českého učitele umístila za Romanem Göttlicherem pedagožka rovněž z Moravskoslezského kraje. Markéta Mylková učí na ZŠ na Janáčkově náměstí v Krnově matematiku. Třetí pak byla Tereza Vítková z prvního stupně ZŠ Trojská v Praze. Porotci letos vybírali z celkem jedenácti finalistů.

Global Teacher Prize Czech Republic je určena pro všechny učitele na tuzemských základních a středních školách. Přihlášené přímo na jejich působištích navštěvují porotci, aby viděli jejich výuku a přístup k žákům a studentům.