V kunčické základní škole, kde se můžou těšit na prostory nové přístavby, bude školní rok zahájen v pondělí 9. září. Mostecké děti z české školy si prodlouží prázdniny do 15. září, děti z polské školy do 8. září. Dlouho připravovaná rekonstrukce školy přinese několik neviditelných změn, mezi které se řadí vedení elektřiny, topení či vodovodů, bezbariérovost a také vylepšené učebny se zázemím pro technologie.

Rekonstrukce bude pokračovat i po nástupu dětí do školy, budou zajištěny náhradní prostory ve staré škole a pro děti z polské školy v budově pošty.

Obec původně předpokládala, že stavební práce vypuknou ještě před letními prázdninami. I kvůli tomu, že se řízení ohledně zadání veřejné zakázky protahovalo, se ale s pracemi v mostecké škole začalo až nyní. Na základě rozhodnutí radních vybrala obec firmu, která by měla stavební práce provést za zhruba 25,9 milionu korun bez DPH. Předpokládaná lhůta výstavby je podle zadávací dokumentace deset měsíců.

Hotovo naopak mají v Bašce, kde školní rok zahájí v nových prostorách zrekonstruované a vystavěné školy.

Dvouměsíční volno využili v mnoha školách k opravám, stavebním úpravám, malování tříd či velkému úklidu. Například na 11. ZŠ Jiřího z Poděbrad ve Frýdku-Místku se dělníci pustili do rekonstrukce elektroinstalace, bazénu i schodiště.

Viditelnou změnu zaznamenají děti navštěvující například českou základní školu v Třinci-Oldřichovicích, kde se řemeslníci postarali o rekonstrukci sociálních zařízení pro děti i zaměstnance školy. „Každoročně nám narůstá počet žáků, který si z hlediska hygieny vyžádal stavební úpravy toalet v prvním podlaží, v mezipodestách i v horním patře,“ konstatovala ředitelka školy Radomíra Novotná.