Ředitel nemocnice Miroslav Přádka totiž na ukázku přinesl úlomek doslova před očima se drtícího hlinitanového cementu z nosné konstrukce tohoto pavilonu. „Tento týden začnou za mimořádných bezpečnostních opatření demoliční práce nemocničního bloku F těsně přiléhajícího k bloku E,“ informoval zastupitele města Miroslav Přádka. Dodal, že samotná výstavba nového chirurgického pavilonu by pak měla začít na místě zbouraného bloku už v polovině příštího roku.
Chirurgický pavilon statik z hodiny na hodinu uzavřel už v říjnu roku 2007, když stavební dělníci při práci náhodně zjistili, že v konstrukci pavilonu „není něco v pořádku“. Od té doby kraj, který je zřizovatelem nemocnice, situaci řeší, probíhá příprava projektové dokumentace k demolici a k následné stavbě nového pavilonu a snaží se zajistit peníze. Právě financování je zřejmě největším oříškem celé akce.
Na pondělním zasedání zastupitelstva města proto přišel s informací o postupu příprav i náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Karel Konečný. „Našim cílem je zafixovat částku k financování výstavby chirurgického pavilonu do státního rozpočtu na rok 2011,“ sdělil Karel Konečný. Celkový rozpočet na tuto investiční akci přesahuje částku půl miliardy korun. Kraj je připraven ze svého rozpočtu hradit polovinu nákladů v případě, že stát bude financovat druhou polovinu.
Zvláště chirurgické obory nyní pracují v provizorních podmínkách. „Pro nemocnici je klíčové datum 12. březen 2013, do kterého máme zajištěn a zkolaudován provoz v tomto náhradním režimu,“ připomenul ředitel nemocnice. Po tomto datu by již měl fungovat nový chirurgický pavilon, v opačném případě by nemocnice a kraj musely investovat další peníze do „provizoria“.
„Vzhledem k dosavadnímu postupu prací tento termín je sice hraniční, ale je reálný,“ míní Miroslav Přádka. Náměstek hejtmana Karel Konečný zároveň zastupitele města ujistil, že frýdecko-místeckou nemocnici kraj považuje za páteřní a že se neuvažuje ani nehrozí žádné případné rušení zdravotnických oborů.