„Žijeme v průmyslovém městě, v kraji se zhoršenou kvalitou ovzduší, proto je naší povinností dělat všechno pro to, abychom životnímu prostředí pomohli. Doprava se významnou částí podílí na prašnosti a zhoršené kvalitě ovzduší, proto hledáme způsoby, který by tyto negativní dopady zmírnily. Snažíme se podporovat čistou mobilitu a po zkušenostech s elektromobilem jsme se pustili i do podpory elektromobility, což je v současnosti velmi žhavé téma z pohledu nového programovacího období EU. Chceme být mezi prvními městy, které ji využijí ve veřejné dopravě," uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

Radnice od loňska využívá ke služebním účelům elektromobil, veřejnosti slouží stejnou dobu i dobíjecí stanice a od letošního června jezdí v testovacím režimu na linkách MHD dva elektrobusy. V těchto dnech navíc veřejnou dobíjecí stanici před třineckým úřadem nahradí její rychlejší verze. Nová rychlonabíjecí stanice umožní nabíjení elektromobilů všech značek a především se zkrátí doba dobíjení. Rychlodobíjecí stanice dokážou baterii elektromobilu dobít během 20 minut.

Kampaň za čistou mobilitu vyvrcholí Dnem na podporu elektromobility, který proběhne v pondělí 15. června před městským úřadem.

Veřejnosti se od 10 hodin představí čtyři elektrobusy různých firem, elektromobil i elektrokola. Jedním z elektrobusů se projedou i zastupitelé města před svým zasedáním. Elektrobusy budou zájemcům k dispozici až do 15.30 hodin. V rámci Dne na podporu elektromobility se na třinecké radnici v pondělí sejdou odborníci na čistou mobilitu z ministerstva dopravy i krajského úřadu. Se zástupci významných firem se navzájem podělí o zkušenosti a nápady.

Zlepšení kvality ovzduší znamená rovněž zlepšení kvality života, což je pointou hesla „Třinec město nabité energií".

„Je to dlouhý proces a nakonec je jen na každém z nás, jestli budeme jeho součástí. Ovšem každé procento a každý krok, který povede ke snížení podílu znečištění ovzduší dopravou, stojí za to," podotkla starostka Věra Palkovská.