Je možné se zeptat na cokoliv z oblasti vedení porodu ve frýdecko-místecké nemocnici a péči o novorozence. Součástí akce bude také slavnostní zprovoznění přístrojů, které nemocnice zakoupila spolu s Nadací OKD v celkové hodnotě 916 000 korun. Na akci budou připraveny konzultace s laktační poradkyní, což může být zajímavé pro čerstvé maminky, které stále bojují s kojením.

„Setkáváme se s tím, že maminky se snaží před porodem získat co nejvíce informací, ale v praxi je pak neumí aplikovat a neví si rady. Obracejí se na zdravotníky například kvůli kojení, protože na obrázku vše vypadá snadně, ale jen trochu špatně pochopená poloha dítěte u kojení může způsobit, že kojenec nechce pít z prsu matky,“ prozradila lékařka novorozeneckého oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku Sylva Gistingerová.

Velmi žádané téma jsou také porody. Mnoho dotazů o přirozených – spontánních porodech, porodech císařským řezem a jiné zodpoví porodní asistentky gynekologicko-porodního oddělení nemocnice.

„Je známo, že mnoho maminek chce dnes rodit spontánním porodem a s touto představou přicházejí k porodu. Někdy se ale může stát, že lékař při přijetí pacientky do nemocnice indikuje císařský řez, neboť k tomu má důvod. Může dojít například ke špatné poloze plodu v děloze, obmotání pupečníku kolem dítěte, které má tak nedostatek kyslíku, jakož i k jiné situaci, která nutí lékaře vést porod jinak, než spontánně,“ vypráví primář gynekologicko-porodního doktor Miroslav Vaněk.

„Maminky by si v těchto chvílích měly uvědomit, že nemají zkušenosti porodníka, a že by raději měly důvěřovat lékaři. Časová ztráta, kdy lékař přesvědčuje rodičku, že císařský řez je nutný, může znamenat pro rodičku i dítě výrazné riziko,“ dodal Vaněk s tím, že nejsou výjimkou také opačné případy, kdy rodička může rodit přirozeně, ale přesto nutí lékaře, aby provedli císařský řez. Tento způsob porodu je vždy pro rodičku i dítě riskantnější. Lékaři volí císařský řez, jen pokud není jiná možnost.

„Chápu, že porod je pro rodičku téměř vždy těžká životní zkouška. Ale každá maminka by měla mít na mysli, že zdraví svého budoucího dítěte a také vlastní život je to nejdůležitější a podle toho by se pak měla rozhodovat,“ uzavřel primář Vaněk.

Den otevřených dveří se bude konat dne 23. září. Nejprve v 9.30 hodin proběhne pro zvané hosty slavnostní zprovoznění monitorů životních funkcí, vyhřívacího lůžka a inkubátoru, který zakoupila nemocnice spolu s Nadací OKD. Následně bude připraven program pro veřejnost ve dvou opakujících se blocích – dopoledne od 10 do 11.30 hodin a odpoledne od 12.30 do 14 hodin v denní místnosti porodního oddělení, bloku D, 4. patro.