Hasiči předvedou těžkou techniku i drony

Hasiči v Třinci premiérově předvedou nový model výjezdové Tatry Force. Z Hlučína přijede dálkově ovládaný bagr-nakladač Huddig. Nebude chybět Manitou a protipovodňový kontejner nebo Titbit – nákladní přívěs pro vyprošťování elektroaut. Zákulisí práce hasičů poodhalí systém Jestřáb, který dokáže centralizovat data ze zásahů, přehrávat, stříhat a na místě vyhodnocovat fotografie, videozáznamy a dále je pak směřovat třeba médiím pro vysílání.

Na místě budou i drony, mezi nimi transportní 40kilogramový dron, které je možné řídit až na vzdálenost 8 kilometrů. Přijedou i podnikoví hasiči z Třineckých železáren s oblíbenou lanovou skluzavkou.

Policisté ukáží i tajnou útočnou plošinu

Policejní automobily a motorky, které dohlížejí na plynulost a bezpečnost jízdy, ale i měřič rychlosti, který vytvoří videozáznam, automaticky rozpozná registrační značku a ihned ji porovná s údaji vedenými v databázích – to vše představí stanoviště Policie ČR.

K vidění bude i speciální útočná plošina, která slouží k překonání překážek, ke zrychlenému přesunu taktického týmu k místu určení. Díky ní se policisté dokáží dostat až do druhého patra, a to i s nasvětlením, případně oslněním či ohlušením pachatele, dokáží si také zmapovat prostor prostřednictvím kamerového systému. Jako dosud jediná útočná plošina umožňuje krytí taktického týmu odklopným balistickým štítem a boční krytí týmu při pohybu k objektu.

Záchranáři se pustí do akce

Záchranáři přijedou s velkokapacitním zásahovým vozidlem, které se v Třinci ukáže poprvé, návštěvníci si budou moci zblízka prohlédnout také vozidlo používané v rámci rendez-vous systému (potkávacího systému) či výjezdové vozidlo sloužící na území našeho města. Předvedou také resuscitaci a zájemci si pod odborným dohledem vyzkoušejí, jak poskytnout první pomoc.

Nasazení, profesionalitu i sehranost pak uvidí návštěvníci ve společném zásahu u simulované dopravní nehody.

Mimo nezůstanou ani městští strážnici a celníci

Na akci představí svou práci také Celní správa. Návštěvníci si budou moci například prohlédnout mýtařské auto, které se používá ke kontrole vozidel, dálničních známek a elektronického mýtného, i další motorové pomocníky využívané k dynamickému zastavování vozidel a pátrání po zboží uniklému celnímu dohledu

Třinečtí strážníci představí nejen svou preventivní činnost, ale nechají zvědavce nahlédnout také do svých služebních aut, ukáží vysílačky, zbraně, teleskopické obušky, elektrické paralyzéry, ale i nedávno pořízený radar k měření rychlosti.

Den s IZS proběhne ve středa 12. června od 10 do 17 hodin na parkovišti před Werk Arenou.