Starostka Věra Palkovská připomněla, že po zkušenostech s elektromobilem a veřejnou dobíjecí stanicí hodlá město podpořit ekologicky čistý pohon i ve veřejné dopravě. Právě doprava se významnou částí podílí na prašnosti a zhoršené kvalitě ovzduší. „Proto hledáme způsoby, které by tyto negativní dopady zmírnily. Snažíme se podporovat čistou mobilitu a po zkušenostech s elektromobilem jsme se pustili i do podpory elektromobility, což je v současnosti velmi žhavé téma z pohledu nového programovacího období EU. Chceme být mezi prvními městy, která ji využijí ve veřejné dopravě," zdůraznila Věra Palkovská.

V rámci akce se už ráno sešli na radnici odborníci na čistou mobilitu. „To byl první krok. Pozvat na jedno místo všechny, bez kterých se to neobejde," dodala starostka. Radnice už déle než rok využívá ke služebním účelům elektromobil, veřejnosti slouží i dobíjecí stanice. Od letošního června jezdí v testovacím režimu na linkách MHD dva elektrobusy.

Na akci zaznělo, že plány města jsou v souladu s národním akčním plánem čisté mobility ministerstva průmyslu i se záměry kraje. V novém programovacím období EU 2014 až 2020 se počítá s financemi na podporu čisté mobility a využívání alternativní dopravy. „To je pro nás velmi důležité, protože v současné době je zavedení alternativních forem v dopravě velmi nákladné, sami bychom se do těchto projektů nemohli pustit," konstatovala starostka.

Kampaň provází heslo „Třinec město nabité energií".

„Je dobře, že je to tady tak aktivně podporováno," poznamenal Jan Bezděkovský z ministerstva dopravy. „Jak já to vnímám, tak zdejší paní starostka je velmi nabitá energií, a i díky tomu by se mohl podařit ten cíl aby byl energií nabitý Třinec," uvedl zástupce ministerstva.

Spoj na Javorový

Na parkovišti se představilo několik výrobců elektrokol. Jedno takové kolo si vyzkoušel 64letý Třinečan Jindřich Cieslar. „Dojmy jsou výborné. Je to perfektní, hoši," prohlásil směrem k mužům, kteří výrobce zastupovali.

„Kdyby to stálo deset tisíc, tak bych si to hned koupil," pravil s odkazem na fakt, že cena je oproti jeho představě zhruba dvojnásobná. Jeho manželka Vlasta naznačila, že se jí akce líbí.

„Přišli jsme se podívat na novinky v Třinci. Je dobře, se do toho město pustilo, protože je to dobré pro ovzduší," dodala šedesátnice. „Cílem je zavést elektromobilitu, ale jde i o to dostat čistou mobilitu do povědomí lidí. Je to dlouhodobý proces," shrnula Věra Palkovská.

Během tří až čtyř let by se podle ní v třinecké MHD mohly objevit „tři elektrobusy určitě", jeden malý elektrobus by pak měl být alternativou k přepravě lidí na Javorový vrch.