Letošní slunečné léto nenápadně vystřídal podzim, který bývá spojen s ranními mlhami, zataženou oblohou a nedostatkem slunečního záření. Přestože se nám zatím plískanice a zatažená obloha vcelku vyhýbají, lidé už pomalu začínají propadat podzimním depresím. Odborníci to přičítají i tomu, že se dříve stmívá a rtuť teploměru nekompromisně klesá.

Deprese bývají i důvodem sebevražd

Hned několik sebevražedných činů zaznamenali v posledních dnech severomoravští policisté. Jedním ze zoufalců byl čtyřiadvacetiletý Slovák, který se ve svém ostravském bytě pořezal na zápěstí kuchyňským nožem. Další drama se odehrálo u silničního nadjezdu ulic Polanecké a Rudné v Ostravě, kde ze zhruba patnáctimetrové výšky skočil muž středního věku. Muž utrpěl vážné poranění hlavy a mozku a musel být převezen do nemocnice. I za tímto činem byly zřejmě deprese.

Se svým životem skoncoval minulý týden také padesátiletý muž z Novojičínska. Oběsil se na trámu v kůlně u rodinného domku. Motivem činu byly zřejmě zdravotní potíže a z toho vyplývající psychické problémy.

Příznaky deprese: smutek, nespavost, nezájem…

Podle odborníků ale není skutečná deprese blbá nálada. Jedná se o takzvanou endogenní depresi. Slovíčko „endogenní“ označuje depresi vznikající z vnitřních příčin, jejichž původ se dosud nepodařilo objasnit. „Endogenní deprese se zhoršuje nebo propuká hlavně na podzim a na jaře. Podzim má potom dvě riskantní období. Jsou jimi nástup podzimu a rozvinutý podzim s dešti, tmou a plískanicemi. Změna klimatu totiž ovlivňuje náladu lidí. U pacientů, kteří touto depresí trpí, může dojít ke zhoršení stavu, a u člověka, který depresi ještě nezažil, může propuknout,“ řekla ostravská psychiatrička Alexandra Beránková.

Hlavními příznaky jsou podle ní především smutná nálada, která má jiný charakter než běžná horší nálada nebo otrávenost. Lidé s depresí trpí často také nespavostí, nemají zájem o práci a o okolní svět. Sužují je také různé tělesné symptomy, například se nemohou dodechnout, mají bolesti v různých částech těla, mohou mít závratě nebo úzkostné stavy. Tyto příznaky mohou vést až k sebevraždě. „Člověk má pocit, že nic nezvládá, ženy si myslí, že nestačí na domácnost, že se nedokáží postarat o své děti. Těch symptomů je celá škála,“ upozornila psychiatrička s tím, že v takových případech je nutné navštívit lékaře.