Návštěvníci, které prováděla zařízením sociální pracovnice Naděžda Hálková, mohli zhlédnout společenskou místnost, odpočinkový pokoj, jídelnu a sociální zařízení. „Pokoj na odpočinek je velice často využíván seniory, kteří jsou zvyklí z domu si po obědě chodit lehnout, nebo když se někomu zhorší zdravotní stav, tak jej musíme někde uložit,“ sdělila sociální pracovnice.

V místnosti bylo k vidění i polohovací geriatrické křeslo, které je speciálně navrženo pro osoby s omezenou pohyblivostí a dbá na jejich komfort. Křeslo díky svým vlastnostem umožňuje uživateli jak odpočinek, tak i výkon různých aktivit – jíst, číst, sledovat televizi.

O komfort se v Domovince starají tři pracovnice a na praxi přichází i studenti středních zdravotnických škol. Kapacita je 18 uživatelů o věkovém průměru asi 75 let. „Pro uživatele, kteří jsou špatně chodící a imobilní, máme připraven schodolez, abychom je přepravili do prvního patra. Je to vozík, který opravdu leze po schodech,“ usmívá se Hálková.

Pro klienty Domovinky je připravena speciální multismyslová relaxační místnost Snoezelen. Jedná se o specificky vytvořené prostředí pro účely senzorické stimulace, relaxace. Místnost je vybavena celou řadou relaxačních pomůcek a zařízení a pobyt v ní má v člověku navodit pocit bezpečí, důvěry a uvolnění a také v něm pomocí světla, zvuků, hmatů, chutí a vůní stimulovat smyslové zážitky. „Místnost Snoezelen je zvukotěsná, aby byly terapie, které se v ní provádějí, nerušené a měly co největší účinek. Speciálně školena pracovnice zde chodí třikrát týdně a s uživateli provádí muzikoterapii, aromaterapii, dotekovou terapii. Jedná se velice oblíbenou relaxaci,“ říká Hálková.

Den otevřených dveří se koná dvakrát ročně a to v dubnu a září, případně v říjnu. Spokojenost a nadšení uživatelů, kteří se po celou dobu návštěvy vyjadřovali o službách a přístupu v samých superlativech, dával znát, že pracovnice své profesi rozumí a provádějí ji s láskou. „Desítka zájemců využila příležitosti a přišla se k nám podívat. Informovali se hlavně na ceny služeb, denní režim a programy, které pro uživatele chystáme,“ ukončila Hálková.