Stát již nenašel ve svém rozpočtu peníze na provoz veřejného internetu v knihovnách, projekt tak k 28. březnu končí.

„Ukončení Projektu internetizace knihoven považuji po opakovaném zvýšení DPH na knihy i ostatní tiskoviny, kde se v současnosti nacházíme na úrovni Běloruska či Albánie, za další vážné selhání vedení ministerstva kultury vůči knihovnám, které stále navštěvuje mnoho občanů. Podle knihovního zákona přitom knihovny mají povinnost poskytnout návštěvníkům přístup k internetu. Rozhodnutí ministerstva mimo jiné narušuje sociální soudržnost, jelikož právě veřejné knihovny umožňují sociálně slabším občanům komunikaci s elektronizovanou veřejnou správou," vyjádřil se k situaci Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek.

„Ukončení PIK bude mít výrazně negativní dopad zvláště na menší obecní či městské knihovny, z nichž leckteré jsou plně odkázány na tento projekt. Pokud jde o naši knihovnu, jsme schopni se s problémem vypořádat relativně snadno, a to i po finanční stránce, neboť ukončení PIK se týká pouze tří malých poboček v městských částech Lískovec, Skalice a Chlebovice," dodal. K dalším takto postiženým obcím na Třinecku a Jablunkovsku patří například Bukovec, Bocanovice, Košařiska, Nýdek, Smilovice nebo Vělopolí.

Podle Ireny Gluzové z třinecké knihovny však změny nebudou nikterak dramatické.

„S každou pobočkou v uvedených obcích jsem již hovořila. Byla jsem ubezpečena, že pro žádnou z nich to nebude znamenat žádný problém," sdělila Deníku.

Sama ředitelka knihovny v Třinci Martina Wolna považuje účel projektu za splněný. „Šlo o důležitý projekt určený na rychlý rozjezd internetu v knihovnách. Ale je to služba, stejně jako nákup knih, které by mělo zajišťovat především město. Myslím, že je tedy povinností obcí hradit náklady internetizace, ne státu," řekla ředitelka Martina Wolna.

Přizpůsobit se tak bude muset i obec Pazderna.

„Dostat internet do knihovny nás stálo docela velké úsilí, proto bychom jej velice neradi nyní rušili. Zcela jistě hodláme knihovnu zachovat i s jejími službami, které poskytuje. Na základě informací, které jsme od ministerstva kultury obdrželi, projekt dále podporován nebude a internetové připojení si budou muset obce zajistit sami. Holt nám nezbývá nic jiného, než zapojit další počítač a službu poskytovat na obecní náklady," řekla starostka Jana Potiorová s tím, že situaci proberou až na zasedání zastupitelstva obce.

Ne všichni mají nyní přístup k internetu, jeho zrušení by byl krok zpátky.